Do budovy ČT vtrhli ozbrojenci vojenské policie (11. března 2011) | foto: ČT

Vojenská policie dle žalobce při razii v ČT chybovala, věci má vrátit

  • 38
Vojenská policie při zásahu v České televizi chybovala, tvrdí státní zastupce, který zásah přezkoumal. Část materiálů zabavených při netradiční páteční razii proto musí policie obratem vrátit. Žalobce naopak podle šéfky státního zastupitelství postupoval správně.

Šéfka pražského městského státního zastupitelství Jana Hercegová uvedla, že Vojenští policisté při zásahu zabavili i věci, které nesouvisely s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace. Policisté teď všechny tyto věci musí obratem vrátit. U zbylých dokumentů žalobce nařizuje policistům, aby zajistili znalecké zkoumání, a pak je také vrátili.

Policie kromě toho podle státního zastupitelství chybovala i tím, že při prohlídce nebyl žádný odborník na výpočetní techniku, protože se zajišťovaly i počítače a data na discích.

Státní zástupce Vladimír Mužík ale nezkoumal, jakým způsobem policisté prohlídku prováděli. Neřešil výzbroj, označení a chování policistů. Záznam o zásahu místo toho předal inspekci vojenské policie.

Naopak postup státního zástupce, který podal návrh na vydání příkazu k prohlídce, jeho nadřízená schvaluje. "Jeho postup jsem shledala zcela zákonným a odůvodněným," uvedla Hercegová. Podle ní měl návrh na prohlídku veškeré formální náležitosti, které měl mít, a nevzbuzoval žádné pochybnosti o svém účelu.

O údajném pochybení vojenská policie zatím ví jen z médií. "V dalších krocích se budeme řídit pokyny státního zástupce," uvedl mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Zákrok byl adekvátní, tvrdí policie

I soudce Kryštof Nový, který vydal povolení k prohlídce prostor ČT, označil "vystěhování" kanceláře za neoprávněné a protiústavní. Zabavené věci obsahují citlivé informace o armádních kauzách, na nichž ČT pracuje.

"Já jsem vydal povolení na zabavení jednoho listinného důkazu, případně něčeho, co s ním přímo úzce souvisí - třeba jeho kopií či šanonu, v němž byl. A nikoliv k vystěhování celé kanceláře. Kladu si otázku, zda zasahující policisté projevili absolutní neznalost a ignoraci zákona, či zda úmyslně nezneužili příkaz soudu k prohlídce prostor kanceláře číslo 145," řekl MF DNES soudce Nový.

Vojenská policie obsadila kancelář v budově České televize v pátek krátce před sedmou večer. Vojáci v kuklách, s automatickými puškami a neprůstřelnými vestami vtrhli do kanceláře redaktora Karla Rožánka a hledali dokument, který byl podle ministra obrany Alexandra Vondry odcizen z vojenské rozvědky ještě v době, kdy byl tajný. ČT tento dokument ukázala ve vysílání na začátku února. Vojáci dokument nenašli.

Ministr obrany Vondra i další politici považují zásah za neuvěřitelně hloupou demonstraci síly.

11. března 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue