Vojáky v Kuvajtu trápí jen stesk

  • 2
Klimatizované tělocvičny otevřené 24 hodin denně, kino, knihovna, množství obchodů, restaurací a výlety mimo základnu třeba za rybařením nebo na vodní skútry. To vše zpestřuje chvíle osobního volna českým vojákům v Kuvajtu. Oproti ostatním kolegům v misích v Afghánistánu a v Kosovu se jim žije skvěle. Trápí je jen stesk.

Příslušníci české protichemické jednotky z Liberce odcestovali do Kuvajtu 19. března. Úkolem českých vojáků je chránit organizační štáb operace v Kuvajtu a provádět pozemní radiační a chemický průzkum. Kontingent čítá 250 vojáků, kteří by se do vlasti měli vráti v září.

Čeští vojáci v Kuvajtu mají štěstí. Bydlí na americké vojenské základně Camp Dauhá, která je pověstná kvalitním zázemím. O zábavu Američanů, Němců a Čechů se stará právě pro ten účel založená miniaturní cestovní kancelář.

Vojáci si mohou po pracovní době zaplatit například jízdy na vodních skútrech, rybaření, střelbu na asfaltové holuby, návštěvu pamětihodností v Kuvajtu nebo cestu po obchodech s asijským zbožím.

"Přímo naše jednotka pak pro české vojáky organizuje i každodenní výlety do Kuvajt City," říká mluvčí Radek Hampl. Vojáci nejčastěji chodí po mešitách a po obchodech. Jako suvenýry pro své blízké kupují vodní dýmky a typické bílé arabské obleky.

S koupáním v moři je to horší. Alespoň trochu udržované pláže jsou jen v Kuvajt City. "Ale i tam plavou v moři odpadky a leklé ryby. To si raději zajdeme do nedalekého rekreačního střediska, kde je malý bazének," přiznává řidič Jiří Palatáš.

Stejně hojně vojáci využívají i špičkově vybavenou tělocvičnu. V nedalekém rekreačním zařízení si pak mohou zahrát minigolf, volejbal, tenis, basketbal a fotbal.

ČEŠTÍ VOJÁCI V KUVAJTU

Známe tu jen ten blbej hangár a poušť

Součástí základny je i nákupní středisko, kde jsou obchody se suvenýry, poměrně levnou elektronikou, oblečením, fotoateliér, holič, krejčovství, prádelny, ošetřovna, stomatologie a stánky s rychlým občerstvením.

"Není zde možné koupit alkohol. Na celé základně, stejně jako v celé zemi, platí přísná prohibice," podotýká velitel jednotky Josef Prokš.

Vojáci přiznávají, že často na ně dolehne stesk po domově a na zábavu nemají příliš náladu. Mohou si proto zajít do veřejné knihovny, která čítá okolo 36 tisíc svazků v angličtině.

Malou knihovničku si zřídili vojáci také přímo u jednotky. "Máme tady asi sto padesát knih, ale půjčuji také videokazety, CD a časopisy. Beru vše, kluci čtou všechno," popisuje knihovník.

Od poloviny března, kdy vojáci začali v Kuvajtu působit, se zlepšilo také telefonické spojení s domovem. Ze dvou pevných telefonních linek mohou vojáci volat domů deset minut týdně. Využívat se dají také vlastní mobilní telefony. Minuta hovoru za 180 korun, jedna SMS za 18 korun. Pro internetové spojení pak slouží pět nových počítačů.

Počáteční nadšení ale již mezi vojáky nepanuje ohledně stravy. Pro celou základnu, to je asni 4000 vojáků a personálu, vaří Američané.

"Z jídel je sice výběr, ale vaří se každý den to samé. Hamburgery, hranolky, kuřata, párky, vajíčka. Pořád dokola, to se za tři měsíce přejí," tvrdí jeden z členů zdravotnického týmu Petr Witt.

Příslušníci české protichemické jednotky, kteří na americké vojenské základně Camp Dauhá v Kuvajtu nacvičovali evakuaci obyvatel ze zamořeného území, provádějí dekontaminaci oděvů. (25. června 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video