Vojáky USA znervóznily další ztráty

  • 160
Uběhlo sotva 48 hodin, během nichž Američané nepřišli v Iráku o žádného muže, když předsunutou hlídku u města Bákubá napadlo ozbrojené komando. Jednoho vojáka útočníci zastřelili, další dva zranili. V oblasti byli Američané napadeni už několikrát. Žijí tu hlavně sunnité a mnoho příznivců svržené vlády.

Jen o pár hodin později zemřel další voják.

Obrněné vozidlo Humvee se čtyřčlennou posádkou najelo po poledni na minu na silnici k bagdádskému letišti, která se považuje za zvlášť rizikové místo.

Počet obětí z řad armády USA tak od konce hlavních bojů, vyhlášeného prezidentem Georgem Bushem 1. května, stoupl už na dvaapadesát.

Washington doufal, že po smrti Saddámových synů a sérii razií proti tvrdému jádru příznivců svrženého režimu odbojové akce zeslábnou. Pozorovatelé ale upozorňují, že útoky proti Američanům spíše nabývají na intenzitě.

Zhruba třetina "poválečných" obětí přišla o život během posledních dvou týdnů. Nejmenovaný britský vojenský expert se zkušenostmi ze Severního Irska říká, že dosavadní útoky jsou jen píchnutí špendlíkem a může to být mnohem horší.

"Když pozorujete Američany, vidíte, že nemají ponětí, co je třeba hlídat. IRA by jich za tu dobu zmasakrovala stovky," řekl agentuře Reuters.

Změnu taktiky útočníků si uvědomují i američtí důstojníci. "Atentátníci jsou stále preciznější. Využívají časované zbraně. V jedné skrýši jsme našli devět set kilogramů výbušniny C4. Je to děsivé," svěřil se nejmenovaný důstojník.

Potíže, jimž Američané čelí narozdíl od Britů, znepokojují také prezidenta Bushe. Ve středu doporučil, aby jednotky přešly od těžkých k lehčím zbraním. Armáda už stáhla námořní pěchotu, která se v poválečných akcích neosvědčila a z měst mizejí tanky.

Většina odborníků se domnívá, že mají-li se Američané v Iráku vyhnout krveprolití, musejí získat na svou stranu Iráčany. Většina jich sice oceňuje svržení Saddáma Husajna, ale má velkou nedůvěru k vojenské technice.

Vojáci by měli co nejvíc zmizet Iráčanům z očí a nechat bezpečnostní záležitosti na iráckých jednotkách. V neposlední řadě Američané bez přestání provokují Iráčany honbou za podezřelými ozbrojenci.

"Buď budete trvat na ochraně vojsk, nebo se smíříte s krátkodobě větším rizikem a ztrátami a budete doufat, že se podaří opozici zlomit. Je to dilema," říká odborník na bezpečnostní politiku Andrew Denison.

Upozorňuje, že většina Američanů si je vědoma, že to nejtěžší teprve přijde. Veřejnost má podle něj ještě určitou míru trpělivosti. Pokud se ale věci do podzimu neobrátí, bude to znamenat pro Bushe vážný problém, předvídá Denison.

ČTĚTE TAKÉ:
Češi v Basře ubránili rozvodnu

,

Video