Paul Pillar strávil v CIA 28 let a odpovídal za zprávy o Iráku

Paul Pillar strávil v CIA 28 let a odpovídal za zprávy o Iráku | foto: Georgetown University

Vojáky bych z Iráku stáhl, říká veterán CIA

  • 15
Dlouholetý důstojník CIA Paul R. Pillar v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz kritizoval válku v Iráku. Třicetitisícové posily jsou podle něj neúspěšné, sám navrhuje rozsáhlé stahování vojsk. K možnosti, že by pak v Iráku vypukl totální chaos, říká: Riziko existuje, ať už odejdeme dnes, anebo za tři roky.

ODPOVĚDI PAULA R. PILLARA
NAJDETE ZDE

Nová americká strategie, v jejímž rámci se do Iráku v první polovině roku dostalo dalších 30 tisíc vojáků, je podle Pillara neúspěšná: "Posily neuspěly v úkolu, který původně tvořil jeden z jejich primárních cílů - tedy umožnit iráckým politikům v Bagdádu, aby uzavřeli dohody a postoupili v politickém vývoji," tvrdí.

Rozchází se tak s nejvyšším americkým velitelem v Iráku generálem Petraeusem, který včera vystoupil v Kongresu a posily obhajoval (více zde). "Petraeus vyzdvihl pozitivní stránky situace. Věřím, že mluví upřímně, ale jeho svědectví je jistě klíčovou součástí vládní snahy získat více času v Iráku," říká veterán CIA.

Pillar osobně by začal vojáky rázně stahovat. "Moje vlastní strategie by zahrnovala mnohem podstatnější stahování, než o jakém mluvil generál Petraeus." Obavy, že se opuštěný Irák propadne do chaosu, sice má, ale dodává, že "k tomu může dojít, ať už vojáci odejdou v roce 2007, 2008 nebo 2010".

Bývalý analytik také vyjádřil obavu, že Spojené státy budou v dohledné době bombardovat Írán. "Vzhledem k vážnosti a frekvenci, se kterou se o tom ve Washingtonu mluví, se bohužel nejedná o mediální hysterii. Doufám a věřím, že rozum zvítězí."

Sám by si představoval širší dialog s Teheránem. Ten by sice mohly doplňovat sankce, ale současně je potřeba oceňovat případnou ochotu Íránců. "Tento poslední aspekt je to, co chybí politice USA ve vztahu k Íránu." Vztahy obou zemí se podle něj nezlepší, dokud se jak v USA, tak v Íránu nevymění prezidenti.

Z Vietnamu do CIA
Paul R. Pillar je veterán Ústřední zpravodajské služby. Začal pro ni pracovat po návratu z Vietnamu a vydržel dalších 28 let.

V "krizových" letech kolem invazí do Afghánistánu a Iráku zastával v CIA vysoké funkce. V letech 2000-2005 vedl program zaměřený na Blízký východ a jihovýchodní Asii. "Byl jsem zodpovědný za koordinaci všech zpravodajských informací o Iráku," popisuje svou práci.

Pillar postupně získal pověst vedoucího specialisty CIA na protiteroristické aktivity. Své znalosti shrnul v knize Terrorism and U.S. Foreign Policy, již ocenil magazín Foreign Affairs: "Síla knihy je v tom, že ukazuje, jak protiteroristická politika Washingtonu skutečně probíhá."

Kontroverzní agent
Řady CIA opustil Pillar před dvěma lety. Odchod ale neproběhl v klidu a provázela ho kontroverze, která se dostala i na stránky amerických deníků.

Pillar v roce 2004 údajně pustil do New York Times zprávu, která malovala budoucnost Iráku v černé barvě. Vysloužil si tím kritiku, že zasahuje do politiky a že chce kritikou Bushe podpořit jeho tehdejšího soka Johna Kerryho. Wall Street Journal poradil tehdejšímu šéfovi CIA Porteru Gossovi, aby podobným "Pillarům z Langley" vzkázal, ať mlčí.

Pillar v kritice Bushovy politiky pokračoval loni na stránkách Foreign Affairs. Uvedl, že vláda nerozhodovala o Iráku na základě zpravodajských informací, ale pouze si z nich vybírala to, co odpovídalo předem hotovým rozhodnutím.

"Pokud měly zpravodajské analýzy Iráku nějaké politické implikace, pak ty vyhnout se válce - anebo se, pokud by válka začala, připravit na nepříznivé následky," obhajuje Pillar stanovisko, že CIA do útoku nevelela.

Paul R. Pillar studoval v Oxfordu a Princetonu, v současnosti přednáší na Georgetown University ve Washingtonu.

Vážení čtenáři/-ky. Otázky zadávejte v češtině a mějte pochopení pro zdržení, které nastane jak kvůli překladu, tak z důvodu komunikace elektronickou poštou. Redakce děkuje.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video