Čeští vojáci v Afghánistánu se symboly SS na přilbách

Čeští vojáci v Afghánistánu se symboly SS na přilbách | foto: Archiv MF DNES

Voják s erbem SS na helmě možná dezertoval z cizinecké legie

  • 384
Hynek Matonoha, jeden z vojáků, kteří nosili v Afghánistánu nacistické symboly na uniformách, mohl dříve dezertovat z francouzské cizinecké legie. V pořadu Otázky Václava Moravce to připustil náměstek ministra obrany Jan Fulík. Je také podezření, že znaky SS nosil už v Kosovu.

"Máme indicie, které nasvědčují tomu, že to tak skutečně je," řekl Fulík. Ministerstvo podle něj vyšetřování případu ukončí do 14 dnů. "Pak se chceme jednoznačně rozhodnout o budoucnosti vyšších řídících důstojníků," řekl.

Na to, že Matonoha zdobil svou helmu nacistickým znakem už při misi v Kosovu a že mohl dezertovat z legie, upozornila MF DNES.

Pokud by se to potvrdilo, zejména, že armáda nevěděla o jeho dezerci z francouzské cizinecké legie, šlo by o velmi vážný problém, připustil náměstek. Ministerstvo i vedení armády totiž zdůrazňuje, že šlo o selhání jednotlivců, které by nemělo vrhat stín na celou armádu.

Matonoha působil v brigádě rychlého nasazení v afghánské provincii Lógar. Na přilbě tam nosil symbol brigády SS Dirlewanger. MF DNES nedávno zjistila, že zfalšoval své maturitní vysvědčení. - více čtěte Voják s erby SS zfalšoval maturitní vysvědčení

Selekce vojáků měla mezery, připustil náměstek

Nacistické symboly v Lógaru podobně používal i další voják Jan Čermák. Ministr obrany Martin Barták kvůli tomu nechal oba propustit z armády. Zároveň postavil mimo službu i jejich velitele Petra Procházku a generála Jiřího Halašku zodpovídajícího za velení vojsk v operacích a to do doby, než se případ vyšetří.

Počátkem týdne musel z armády odejít také Lukáš Sedláček, jenž se přiznal, že spoluzakládal a pomáhal cvičit extremistickou organizaci White Justice. Ta údajně připravovala teroristické útoky a plánovala únosy policistů a "vysoce postavených Židů". - čtěte více o kauze White Justice

Fulík dnes připustil, že si je armáda vědoma systémových problémů, které mohly vést k přijetí problematických vojáků. "Ti tři vojáci propuštění v posledních dnech byli přijati v letech 2001 a 2002. V té době platil systém, který poskytoval určitou míru filtrace, a dnes vidíme, že nebyla dostatečná," řekl.

Sloužit v cizích armádách je povoleno


Problém u Matonohy není fakt, že byl jakožto Čech v cizí armádě, ale skutečnost, že dezertoval. "Češi mohou sloužit v cizích armádách bez povolení prezidenta v případě, že je to armáda členské země NATO nebo Evropské unie, v ostatních případech jen se souhlasem prezidenta," řekl iDNES.cz vedoucí tiskové služby ministerstva obrany Jan Pejšek.

Cizinecká legie je elitní jednotka francouzské armády, a Češi v ní proto mohou sloužit bez povolení. Překážkou pak není ani pozdější navazující služba v české armádě. Podle starého branného zákona (platil do roku 2005) ale mohli Češi sloužit v jakékoliv armádě pouze se souhlasem prezidenta jako nejvyššího velitele ozbrojených sil. Při porušení tohoto zákona hrozilo vojákům 3 až 8 let vězení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video