Voják pouštěl nacistické video

  • 57
Veverské Knínice, Třebíč - Za pouštění videonahrávek skinheadských skupin a za přechovávání Hitlerovy knihy Mein Kampf a neonacistických časopisů odsoudil minulý týden okresní soud v Třebíči vojáka základní služby. Za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů uložil senát okresního soudu v Třebíči dvacetiletému Lukáši Zounkovi z Veverských Knínic podmíněný trest jeden rok odnětí svobody se zkušební lhůtou čtyřiadvacet měsíců.

Mladý muž pouštěl na videokazetě koncerty skinheadských kapel v květnu a červenci tohoto roku přímo v budovách vojenských útvarů v Jihlavě a Rapoticích, kde slouží šestý měsíc. "Při prohlídce byly mezi jeho osobními věcmi navíc nalezeny neonacistické časopisy a kniha Mein Kampf. Dopustil se trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů," uvedl předseda senátu okresního soudu v Třebíči Jaroslav Krátký.

Podle něho měl však voják štěstí, že ke sledování neonacistického koncertu nenabádal či nenutil své další kolegy z vojenského útvaru. "Ostatní se jen na video podívali a znechuceně za pár minut odešli. Pokud by však někoho ke sledování nutil či páchal takový trestný čin pomocí filmu, rozhlasu či tisku, hrozil mu trest až osm let vězení," dodal Krátký, který se s takovým druhem trestného činu mezi vojáky základní služby zatím nesetkal.

Kromě toho, že dostal Lukáš Zounek podmíněný trest, propadly nalezené věci s nacistickou tematikou státu.

Na to, že voják má mezi svými věcmi také nacistické časopisy a knihu Mein Kampf, přišel jeden z jeho nadřízených ve vojenském útvaru. "Natrefil jsem na to při namátkové kontrole pořádku na pokoji. Podle některých kolegů nebyly takové věci u vojáka poprvé," poznamenal jeden ze Zounkových nadřízených, který si ale nepřál v této souvislosti uvést své jméno.

Rozsudek okresního soudu se na výkonu základní vojenské služby odsouzeného nijak nepodepíše. "Trest již uložil soud. Pokud nedojde k něčemu podobnému, nic se neděje. Voják Zounek není agresivní. Je to spíše člověk, kterého je třeba hlídat v práci, protože mu chybí aktivita. Na vojně by se chtěl spíše zašít," dodal nadřízený.

Podle soudního znalce Miroslava Mareše, který v případu hodnotil před soudem nahrávky skinheadských kapel, jež Zounek na útvaru pouštěl, nejsou skinheadi či sympatizanti neonacismu ve vojsku nic neobvyklého. "Některé skinheadské frakce vyzývají, aby jejich členové chodili na vojnu nebo se hlásili k policii. Mohli by tak získat dobrý výcvik. Nahrávky, které Lukáš Zounek pouštěl, obsahovaly rasistické a neonacistické motivy. Na videu skinheadi permanentně hajlovali a Zounkovy časopisy oslavovaly třetí říši a nacismus," dodal Mareš.

Odvolání proti rozsudku se vzdal jak Lukáš Zounek, tak státní zástupce. Odsouzený ani jeho rodina se včera nechtěli k verdiktu vyjádřit.


Video