Voják dostal rok za ponižování vězňů

  • 228
Vojenský soud v Bagdádu odsoudil prvního Američana za týrání vězňů v irácké věznici Abú Ghrajb. Jeremy Sivits dostal rok vězení, byl degradován na vojína a propuštěn z armády. Podle soudu špatně zacházel s vězni, nebránil v tom svým kolegům a porušil tak své povinnosti.

ČLÁNKY O PŘÍPADU

Soudce James Pohl po tříapůlhodinovém přelíčení vynesl nejvyšší možný trest, který Sivitsovi u takzvaného speciálního vojenského soudu hrozil.

Vynechal pouze snížení platu o dvě třetiny, protože by tím podle něj utrpěla Sivitsova rodina žijící na venkově v Pennsylvanii.

Čtyřiadvacetiletý vojenský policista se ke všem bodům obžaloby přiznal, obhájce pouze požadoval, aby bylo v rozsudku uvedeno, že jeho klient "nechal fotografovat" trýzněné vězně namísto tvrzení, že je fotografoval.

"Chtěl bych se omluvit Iráčanům a vězňům. Měl jsem je ochránit a ne fotografovat," prohlásil voják po vynesení rozsudku a rozplakal se. "Dostal jsem velkou lekci, pane. Není možné nechat lidi, aby ostatním tak ubližovali," dodal.

Sivits, který je ženatý a v civilu pracoval jako mechanik, při dřívějším výslechu řekl, že nadřízení o týrání nevěděli. Na to spoléhá americká administrativa. V opačném případě by totiž hrozilo propuknutí ještě většího skandálu.

Jak prohlásil u soudu, jeho kolegové mu tvrdili, že jednali podle rozkazu. "Říkali, že jim vojenská zpravodajská služba řekla, aby to vězňům dělali, protože to fungovalo, oni pak mluvili."

Advokát se v narážce na množství přítomných novinářů zeptal soudce, jak může za takových podmínek spravedlivě rozhodnout. Proces sledovali zástupci desítek médií včetně televizí Al-Džazíra a Al-Arabíja, třebaže přímo v síni natáčet nesměli.

U ostře střeženého paláce v bezpečnostní zóně v centru Bagdádu, kde se soud odehrával, protestovaly asi dvě stovky Iráčanů.

Další proces bude v červnu
Před Sivitsem stanuli u vojenského soudu další tři vojáci, kteří čelí závažnějším obviněním za skutky ve věznici Abú Ghrajb. Javal Davis, Ivan Frederick a Charles Graner odmítli vyslechnout žalobu a využili práva na přípravu obhajoby.

Davisův právník namítl, že neměl možnost vyslechnout dvě oběti údajného zneužití, považované za vládní svědky. Soudce James Pohl nařídil žalobci, aby bránění výslechům vysvětlil, a stanovil datum slyšení na 21. června.

Na rozdíl od Sivitse ostatní obvinění tvrdí, že plnili rozkazy velitelů, kteří chtěli týráním psychicky nalomit zajatce a donutit je vypovídat. Všem šesti podezřelým vojákům hrozí vyšší tresty než Sivitsovi.

Šestadvacetiletý Davis je obviněn ze spiknutí, špatného zacházení s vězni, zanedbání povinnosti a lhaní při výslechu. Za některé z těchto činů mu v případě odsouzení hrozí až pět let vězení.

Sedmatřicetiletého Fredericka viní žalobce z pěti trestných činů a pětatřicetiletého Granera, který byl v civilním životě vězeňským dozorcem, ze sedmi. Proti zbývající trojici podezřelých vojákyň zatím nebyla vypracována žaloba, uvádí ČTK.

Americké armádě zatím hrozí další skandál s trýzněním Iráčanů. Tři iráčtí spolupracovníci agentury Reuters obvinili vojáky z toho, že je v lednu na kontrolním stanovišti bili a sexuálně a nábožensky ponižovali. - více zde

Skica amerického vojáka Jeremyho Sivitse ze soudní síně. Sivits dostal rok vězení za to, že fotografoval týrání iráckých vězňů. (19. května 2004)

,

Video