Voják budoucnosti? Žádné sci-fi

  • 34
Neviditelní, rychlí a maximálně účinní. Lehké ochranné oděvy prošpikované senzory, lasery, kamery, digitální obrazovky v přilbách a roboti pomocníci. Takoví budou vojáci budoucnosti. Nejde o sci-fi. Pěšák 21. století už má své reálné obrysy.

Teroristé drží rukojmí v malém domku kdesi v horách a okolí pečlivě hlídají. K vysvobození nebude potřeba žádné početné síly. Stačí malá skupinka speciálně vybavených vojáků. Pěšáků budoucnosti.

Že se zdá taková vize trochu nadsazená? Možná před deseti lety. Vývojem výstroje a výzbroje vojáka 21. století se už několik let zabývá hned několik vyspělých zemí - Velká Británie, USA, Kanada, Itálie, Německo i Francie. Své plány mají i Austrálie či Izrael. O razantní modernizaci jednotek v duchu nového tisíciletí nahlas hovoří prakticky celá Severoatlantická aliance. Více čtěte ZDE

Prakticky celé tělo by měl krýt jakýsi krunýř proti palbě z pušek i samopalů. Novodobé neprůstřelné vesty a chrániče budou z kevlaru, uhlíkových vláken a keramických materiálů.

Látky polních uniforem budou jednotlivce chránit před biologickými i chemickými látkami, budou maximálně pohodlné, lehké, nehořlavé a doslova protkané senzory a čipy. Ty by měly například zaznamenávat veškeré tělesné funkce vojáka a případná zranění zobrazovat velitelům a zdravotníkům.

Klasické přilby vystřídají nové uzavřené helmy s průhledovým displejem před očima. Voják tak bude moci sledovat třeba celou mapu bojiště, rozkazy velitele či zaměřovací informace nebo svou polohu. Na helmě nebudou chybět přístroje pro noční vidění, zesilovač zbytkového světla, kamery či termovize.

Osvobození rukojmí by pak mohlo vypadat jako z dobré sci-fi povídky. Vysazená skupinka nejprve z uctivé vzdálenosti vyšle k domku s rukojmími miniaturní bezpilotní letoun, ne nepodobný hračce na dálkové ovládání, ktarý se vejde do batohu.

Stačí dva přelety a zabudovaná kamera zobrazí vysvobozovacímu komandu, kde jsou hlídky v okolí. Ty patrně nepostřehnou, že se k nim někdo blíží, protože ve smělých projektech vojáka budoucnosti má místo i dokonalé maskování, jak jednotlivců tak techniky.

Nejblíž k praktickému využití jsou dnes takzvané inteligentní materiály, které se dokážou přizpůsobit prostředí a změnit vzor maskování na oděvu vojáka podobně jako některý hmyz. Své místo na scéně dostanou i miniaturní projektory, které umožní promítat okolí třeba na povrch tanku a tím ho prakticky zneviditelní.

Ruční zbraně vojáků budoucnosti se budou lišit snad jen ve váze a designu. Už nyní však zbrojařské firmy pracují na tom, jak do nich voperovat kamery, které by v reálném čase přenášely obraz, jak, kam a na co vlastně voják střílí. Samozřejmostí bude laserový ukazatel střelby.

Pokud by při jinak hladké akci došlo přeci jen ke klasické přestřelce, bude voják moci účinně mířit a střílet, aniž by se vystavil nepřátelské palbě. Zůstane klidně v úkrytu za stromem a malá kamera na pušce mu dovolí sledovat cíl na obrazovce před okem nebo na zápěstí.

Detailní informace včetně obrazu z boje budou přenášeny do velitelských štábů. Bojiště budoucnosti totiž bude digitální a díky své výbavě bude voják přímo napojen na navigační a zaměřovací systémy, letouny a satelity, které budou při akci nepřetržitě pročesávat terén.

Přední technologické firmy pracující pro armádu už světu představily několik prototypů, jak by takový voják blízké budoucnosti měl vypadat. Tedy vlastně už vypadá. První jednotky hypermoderní technologií disponují a například Spojené státy počítají s nasazením jakéhosi prvního stupně vojáka budoucnosti už v roce 2006.

, natoaktual.cz

Video