Vojáci zatkli šéfa kosovských povstalců

Bývalý velitel kosovskoalbánských povstalců Selim Krasniqi podezřelý z válečných zločinů, včetně zabíjení příslušníků vlastního etnika, byl dnes zadržen v Kosovu. Hledaného zatkli vojáci mezinárodních mírových jednotek KFOR a policisté.

Jednotky dopadly Krasniqiho u města Prizren, asi 80 kilometrů jihozápadně od kosovského správního střediska Prištiny.

Krasniqi je jedním z regionálních velitelů Ochranného sboru Kosova (TMK), který vznikl v září 1999 přeměnou z někdejší Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) po jejím rozpuštění.

Podle zprávy mezinárodní policie byli při dnešní operaci na jiných místech Kosova zadrženi další tři členové TMK, jehož úkolem je provádět humanitární a záchranné akce v Kosovu.

"Zadržení jsou podezřelí z řady trestných činů, včetně vražd. Oběťmi jejich zločinů byli kosovští Albánci," uvedl zástupce mezinárodní policie. Dodal, že za trestné činy musejí nést odpovědnost jednotlivci bez ohledu na svoje postavení ve společnosti nebo na členství v organizacích.

Příslušníci UÇK bojovali proti ozbrojeným silám Bělehradu za nezávislost provincie. Represe bělehradského režimu vůči kosovským Albáncům ukončily až nálety jednotek NATO na jaře 1999, kdy byla provincie dána pod správu OSN a rozmístily se v ní jednotky NATO.

V Gnjilane na východě Kosova byl dnes zahájen proces s bývalým hlavním velitelem albánských povstalců na jihu Srbska Shefketem Musliem, který je obviněn z několika trestných činů, včetně únosů, mučení, vydírání, nelegálního nošení zbraní a zločinného spolčování.

Musliu, který je souzen spolu se třemi dalšími muži, včetně jeho bratra Xhevdeta, před porotou prohlásil, že je nevinen a všechna obvinění vůči sobě označil za nepřijatelná. Cílem povstání, které vedl v letech 2000 až 2001 v jižní části Srbska známé jako Preševské údolí, prý bylo získat širší práva pro tamní Albánce, podle pozorovatelů však šlo o pokus dosáhnout silou připojení tohoto regionu ke Kosovu.

Povstalci složili zbraně v květnu 2001 výměnou za slib politických reforem ve prospěch jejich komunity. Musliu pak odešel do Gnjilane na východě Kosova.

Zadržen byl počátkem loňského roku vojáky NATO na základě obvinění z ohrožování bezpečnosti provincie. Srbské úřady opakovaně žádaly jeho vydání kvůli zločinům spáchaným v Srbsku.


Video