Vojáci z Kosova: Těšíme se na rodiny

Posledních sto českých vojáků mírových sil KFOR se v rámci rotace vrátilo z Kosova domů. Kvůli etnickým nepokojům museli zůstat v misi o měsíc déle. V Kosovu je během uplynulého týdne vystřídaly čerstvé síly z 5. česko-slovenského praporu.

Armádní speciál dosedl na plochu vrtulníkové základny v Přerově krátce po poledni. Stovku českých vojáků čekala na letišti armádní hudba.

"Všichni jsou rádi doma. Těší se na rodiny," popsal první dojmy po příletu z mise kapitán Jindřich Plescher. Osobně se těší na 'normální svět', kde nebude muset při každém opuštění základny nabíjet zbraň.

S ostatními vojáky se před odjezdem domů musel podrobit ještě lékařské prohlídce, odběru krve a celní kontrole.

"Musíme prověřit, zda někdo neveze do země nelegální zbraně, kterých bylo v Kosovu všude plno," vysvětlil velitel kontingentu Josef Kopecký. Odběr krve absolvují vojáci před odletem do mise a právě po návratu. Ze vzorků lékaři poznají, zda vojáci nebyli nakaženi například nějakým virem.

Jediné, na co ale podle svých slov vojáci myslí, jsou jejich rodiny. "Do večera bychom měli být doma. Nejvíce se těším na ženu, děti, psy. Strávil jsem tam 11 měsíců a to je dost."

Současný český kontingent v Kosovu měli vystřídat 'čerství' vojáci už v dubnu. Kvůli nedávným nepokojům se však plánovaná rotace zpozdila o měsíc. Vojáci tak neplánovaně zůstali v misi déle.

V březnu totiž napadli kosovští Albánci srbskou menšinu v jihosrbské provincii. Vypalovali kostely i domy. Při nepokojích zemřely na tři desítky lidí. Nikdo z českého kontingentu nebyl zraněn. "Asi dvakrát nám přistál pod nohama granát, naštěstí nevybuchl," popsal "horké chvilky" během svého působení v misi Kopecký.

Jednotky KFOR podle něj situaci nejprve trochu podcenily. "Zpravodajské služby totiž nesignalizovaly předem, že by k tak masovým nepokojům mohlo dojít. Měli jsme, co dělat, abychom se s tím vypořádali," řekl velitel Kopecký.

Čeští vojáci střeží v Kosovu území o rozloze přes 1150 kilometrů, včetně prostoru kolem města Obilič, kde je několik srbských enkláv.

Hlavním úkolem stále zůstává chránit etnické menšiny, především Srby. Kromě pátrání po ukrytých zbraních doprovázejí ozbrojené eskorty českých vojáků školní i linkové autobusy mezi městy.

Původně chtělo ministerstvo obrany v květnu stáhnout asi 100 českých vojáků. Po etnických nepokojích však vyhovělo žádosti NATO, aby členské země mírové síly z oblasti nestahovaly.

"Naši vojáci potvrdili, že jsou profesionálové a na vysoké úrovni. Jsme šťastní, že jsou všichni zpátky doma,"  prohlásil Ján Gurník z velitelství Společných sil v Olomouci. Jak dodal, jejich působení v misi na Balkáně musela armáda prodloužit, aby mohla secvičit právě asi stovku vojáků, kteří do mise odcestovat neměli.

 V Kosovu po rotaci ode dneška operuje 400 českých profesionálů, především z 42. mechanizovaného praporu v Táboře a ze 4. brigády rychlého nasazení. Většina z nich nebude v Kosovu poprvé. Společně se stovkou kolegů ze Slovenska tvoří 5. česko-slovenský prapor v misi KFOR.

Velitelem nového kontingentu a zároveň náčelníkem štábu mnohonárodní brigády Střed v misi KFOR je Aleš Vodehnal, velitelem praporu pak Antonín Genser.


Video