Vojáci v Iráku bojují s rebely a sluncem

  • 155
Američané svádějí v Nadžafu těžké boje s šíitskými radikály. Údajně jich tam za posledních pár dní zabili několik set. Neméně krušným soupeřem jim ale je také žhavé irácké slunce. Denní teploty kolem 50 stupňů přivedly desítky vojáků k lékařům.

Před týdnem armáda USA oznámila, že jen za dva dny zabili její vojáci v Nadžafu asi 360 iráckých rebelů. Ti to sice okamžitě popřeli, nic to ale nezměnilo na faktu, že tvrdé boje ve městě pokračují. - více zde

Irácký vicepremiér Ibráhím Džaafarí pod dojmem posledních zpráv z Nadžafu vyzval Američany, aby z města odešli a přenechali kontrolu iráckým oddílům.

"Nadžaf mohou zabezpečit irácké oddíly, které také ukončí násilí v tomto městě, jež je svaté všem muslimům," řekl stanici Al-Džazíra, která momentálně nesmí v Iráku působit. - více zde

Koaliční vojska už jednou Nadžaf opustila, to když se podařilo v červnu vyjednat krátké období míru. Přívrženci duchovního Muktada al-Sadra ovšem později opět začali na Američany útočit.

"Nepřestaňte bojovat, i když byste mě viděli zavřeného, nebo dokonce zabitého," vyzval Sadr své stoupence. S výzvou přišli také Američané, kteří požádali civilisty, aby město raději opustili.

Slunce je také nepřítel
Proti americké armádě tak stojí v posvátném městě šíitů Nadžafu hned dva nebezpeční nepřátelé. Kromě oddaných a ozbrojených Iráčanů to je také spalující slunce.

Denní teplota v centrálním Iráku nezřídka dosáhne na 50 stupňů Celsia, což působí vojákům, kteří na sobě nosí dvacetikilogramovou výzbroj, nemalé problémy, píše list The Los Angeles Times.

"Tohle by se mohlo stát opravdu vážným problémem," řekl americkému deníku vojenský lékař Brian Humble, který v regionu působí. V posledních dnech tam muselo být hospitalizováno nejméně šest mužů, kteří ztratili vědomí. Desítky jiných postihly méně závažné komplikace.

V Nadžafu se může stát to, čemu se armádní generálové tolik chtěli vyhnout: pozemnímu boji v otevřeném prostranství s letním sluncem nad hlavou. Loni v Iráku kvůli úpalu a s ním spojeným srdečním problémům zemřelo několik vojáků a letos by mohlo být ještě hůř.

"Opravdu vás to demotivuje. Je to zdaleka nejhorší ze všeho, co tu zažíváte," postěžoval si listu The Los Angeles Times Steve Koetting, jenž je mezi těmi, kteří zkolabovali.

Kalifornie není Irák
Armáda své členy na horko připravovala v poušti v Kalifornii, ale realita se nakonec ukázala být podstatně horší. Velení proto vydalo rozkaz, aby vojáci podstupovali pravidelné testy moči, zda nejsou dehydrovaní.

V akci totiž vojáci vypotí přes litr tekutin, ale přitom nemají údajně šanci do sebe za stejnou dobu dostat víc než polovinu tohoto množství. "Když bojujete, nemáte nikdy dost času se pořádně napít," vypráví kapitán Sudip Bose.

Jediný stín, kam lze podle The Los Angeles Times před paprsky uniknout, je buď v džípech, anebo v tancích, ve kterých je kvůli jejich železné konstrukci častokrát větší vedro než na vzduchu.

Další možnosti jsou kobky a rodinná mauzolea na hřbitovech, kde většina bojů se Sadrovými milicemi probíhá. "Je to trochu děsivé. Přece jen jsou to cizí hroby," dodal důstojník Patrick McFall.

Armádní příslušníci ale na "hicech" nacházejí alespoň něco pozitivního: "Je opravdu jednoduché, když si chcete ráno udělat kávu," citovaly noviny The Los Angles Times seržanta Daniela Padgeta.

Vojáci americké armády hlídkují v iráckém městě Nadžaf, kterým opět zmítají nepokoje vyprovokované milicemi duchovního Muktady al-Sadra. (8. srpna 2004)


Video