Vojáci USA obírají Iráčany o majetek

  • 327
Američtí vojáci při zásazích v iráckých domech zabavují Iráčanům peníze a cennosti. Činí tak pod záminkou, že musejí zredukovat prostředky, z nichž Iráčané hradí boj proti koalici. Informovala o tom agentura Reuters.

Armáda USA tvrdí, že se jí těmito konfiskacemi majetku podařilo odříznout od zdroje příjmů příslušníky odboje.

Iráčané si ale stěžují, že jsou tyto zátahy často vedeny proti nepravým lidem.

Zabavování peněz a šperků považují za krádež. Do rukou vojáků se prý dostávají často celoživotní úspory rodin a cenné dědictví.

Právník Ádil Alamí, který pracuje pro iráckou organizaci na ochranu lidských práv, řekl, že se na něj obrací mnoho Iráčanů a žádají kompenzace za ukradený majetek.

"Je to velký problém. Všichni hovoří o zlatě, penězích a dalších cennostech, které postrádají, a nevěří, že je někdy dostanou zpět," řekl Alamí.

Vojáci při prohlídkách demolují domy
Američané loni vtrhli na příklad do bagdádského domu 80leté Vadžíhy Daúdové a tvrdili, že má jejich rozvědka informaci, že dům slouží jako skrýš stoupencům svržené vlády.

Prohlídka, při níž museli všichni obyvatelé ven, trvala půl hodiny. "Když jsme se mohli vrátit, byla půlka domu zničená. Nábytek rozřezán, stoly a židle rozlámané a okna rozbitá. Nemuseli rozbíjet vstupní dveře, řekl jsem jim, že mám klíč," řekl Vadžídin syn Musadak Júnis.

Jeho sestra okamžitě vyběhla do prvního patra a zjistila, že ze skříňky na cennosti zmizelo 5000 dolarů a šperky, včetně jejího svatebního prstenu. Rodina podala na americkou armádu písemnou stížnost a na reakci čekala tři měsíce.

Armáda oznámila, že prohlídka domu byla oprávněná a nárok na kompenzaci odmítla. Velitel, který operaci řídil, Júnisovi řekl, že jeho "vojáci nejsou žádní zloději".

Iráčany to přivádí do existenčních potíží
Koordinátor křesťanské humanitární organizace Stewart Vriesinga se domnívá, že američtí vojáci nepochopili, že mnozí Iráčané peníze neukládají do bank a veškeré jmění drží doma v hotovosti.

"Voják z Kentucky, nebo tam odněkud, peníze spatří a řekne si, že se tomuhle Iráčanovi asi nevede špatně a vezme si to. Netušíme, o kolik peněz takto Iráčané přišli, ale je to dost na to, aby to mělo sociálně ekonomické důsledky," řekl Vriesinga.

Mluvčí armády kapitán Mark Doggett řekl, že několik vojáků bylo za špatné chování potrestáno, ale že rabování při prohlídkách je "mimořádné". "Víme o tom, ale je také možné, že Iráčané podávají falešná udání," prohlásil.

Podle Doggetta dávají Američané výměnou za konfiskované cennosti Iráčanům doklad a jestliže se vyšetří, že se na financování odboje dotyčný nepodílel, dostane zabavené věci zpět.

Vriesinga odhaduje, že devět z deseti majitelů vybrakovaných domů je nevinných. Navíc Američané při takových zátazích většinou odvedou muže do vazby a rodina se pak ocitne bez živitele a bez prostředků.

Červený kříž odhaduje, že 90 procent zadržovaných Iráčanů je nevinných.

,

Video