Vojáci střídají jednotku v Kosovu

Do Kosova míří čerstvé síly. Česko-slovenský kontingent mírové mise KFOR v jihosrbské provincii vystřídá 500 vojáků. Nahradí v misi příslušníky 4. praporu, kteří kvůli etnickým nepokojům zůstali v Kosovu o měsíc déle.

Do Kosova už odletěla zruba stovka čerstvých vojáků. Další zamíří do oblasti v nejbližších dnech. Střídání kontingentu pak skončí 18. května.

Současný český kontingent v Kosovu měli vystřídat 'čerství' vojáci v dubnu. Kvůli nedávným nepokojům se však plánovaná rotace zpozdila o měsíc. Vojáci tak neplánovaně zůstali v misi déle.

"Nebyli v jednoduché situaci, když v Kosovu propukly nepokoje," řekl uznale na adresu českých vojáků náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Připomněl, že čeští vojáci mírových sil v Kosovu mají tradičně u místních obyvatel vynikající pověst. "Čerstvé síly přicházejí do neklidné oblasti, ale úkoly zvládnou," dodal.

V březnu napadli kosovští Albánci srbskou menšinu v jihosrbské provincii. Vypalovali kostely i domy. Při nepokojích zemřely na tři desítky lidí.

Čeští vojáci střeží území o rozloze přes 1150 kilometrů, včetně prostoru kolem města Obilič, kde je několik srbských enkláv. Hlavním úkolem stále zůstává chránit etnické menšiny, především Srby.

Vojáci proto vozili v obrněných transportérech srbské uprchlíky, kteří před násilnostmi utekli, zpět do jejich domů. Vojenskými náklaďáky pak pomáhali převážet jejich majetek do oblastí, kam utekli před násilnostmi za příbuznými.

Ozbrojené eskorty českých vojáků pak doprovázejí každý den školní i linkové autobusy mezi vesnicemi. "Stále je cítít napětí," uvedl mluvčí českého kontingentu Jindřich Plescher, který se vrací v rámci rotace do České republiky.

V Kosovu bude operovat 400 českých profesionálů, především z 42. mechanizovaného praporu v Táboře a ze 4. brigády rychlého nasazení. Většina z nich nebude v Kosovu poprvé. Společně se stovkou kolegů ze Slovenska tvoří 5. česko-slovenský prapor v misi KFOR.

Původně chtělo ministerstvo obrany v květnu stáhnout asi 100 českých vojáků. Po etnických nepokojích však vyhovělo žádosti NATO, aby členské země mírové síly z oblasti nestahovaly.

V oblasti tak nadále zůstane asi 18 tisíc vojáků pod velením NATO. Česko-slovenská jednotka je v misi součástí mnohonárodní brigády Střed, která má na starost severovýchodní oblast provincie.

Velitelem nového kontingentu a zároveň náčelníkem štábu mnohonárodní brigády Střed v misi KFOR je Aleš Vodehnal, velitelem praporu pak Antonín Genser.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Témata: Brigáda, NATO

Video