Vojáci si do Iráku koupili pancéřované džípy

  • 42
S humanitárními akcemi v Iráku to armáda myslí nanejvýš vážně. Svědčí o tom i zbrusu nové pancéřované toyoty, které pro české chemiky a zdravotníky nakoupila a nyní i testuje. Armáda vypsala na dodávku džípů soutěž a za jeden zaplatila 4, 5 milionu korun.

Pět terénních vozidel má sloužit při cestách do riskantních oblastí Iráku. Džípy odolávají kulkám z ručních zbraní i účinkům menších min.

"Pasažérům nabízejí vysokou úroveň bezpečnosti," míní náčelník vojenské policie Josef Bečvář.

V Kuvajtu je zatím jediná toyota, kterou nedávno přednostně dostal velitel chemiků Dušan Lupuljev.

Říká, že si ji ještě nevyzkoušel. "Mí lidé však jsou s ní velmi spokojeni. Výborně se prý chová i v terénu."

Lupuljev nicméně odmítá sdělit, při jakých příležitostech chemici používají neprůstřelnou toyotu. Přiznal pouze, že ji občas půjčuje české velvyslankyni v Kuvajtu Janě Hybáškové, když se při cestách cítí ohrožena.

"Ale pokud nás podezříváte, že jsme už byli v Iráku, abychom si prohlédli místo nasazení, tak to popírám," ujišťuje Lupuljev.

Když byl nedávno povýšen do hodnosti generála, nabídl mu americký nadřízený jedno ze svých pancéřovaných vozidel, na něž má podle norem US Army každý generál nárok. "Pak jsme to ale vyřešili toyotou z Česka," dodal Lupuljev.

Vozidlo se na první pohled ničím neodlišuje od běžného civilního džípu. Prý proto, aby neupoutávalo pozornost a splynulo s ostatními automobily.

Až při podrobnějším zkoumání je patrné, že má třeba několikacentimetrová skla.  Další čtyři "obrněnce" přepraví armáda do Kuvajtu letecky v nejbližších dnech.

Jedním z nich jezdil poté, co se málem ocitl uprostřed přestřelky mafiánů, i šéf generálního štábu Pavel Štefka. "Připadal jsem si jako v komfortním tanku," říká.

Toyoty jsou vybaveny klimatizací, satelitní navigací či rozhlasem, který řidiči umožňuje komunikaci s lidmi v okolí vozidla, aniž by otevřel okénko. Kabinu lze hermeticky uzavřít. Pak je k dispozici vzduch z kyslíkových lahví.


Nejlepší videa na Revue