Vojáci se rozloučili, zamíří do Kosova

Více než 500 příslušníků 5. česko-slovenského praporu KFOR se na konci týdne v Táboře rozloučilo se svými blízkými před odletem do Kosova. Mise se začne na jih přesouvat několika letadly 10. května z Prahy. Zpátky by se vojáci měli vrátit za půl roku.

Vojáky pozdravil ministr obrany Miroslav Kostelka, který připomněl změnu klimatu v Kosovu. V březnu se v provincii pod správou NATO a OSN rozhořelo etnické násilí. Kostelka se proto snažil uklidnit i příbuzné vojáků. Upozornil, že vojáci nejedou na spanilou jízdu jako kdysi husité, ale udržovat mír.

Prapor měl původně odletět na začátku dubna a měl mít o sto mužů méně. Kvůli březnové vlně násilí v Kosovu ale armáda povolala dalších sto vojáků a musela prapor znovu secvičit. Podle Kostelky se nyní bude NATO snažit udržet současný počet vojáků a stavy nesnižovat. "Doufejme ale, že se tam situaci podaří uklidnit tak, že to nebude nutné, aby tam tolik vojáků bylo," řekl novinářům ministr.

Slavnostní nástup přilákal na táborské Žižkovo náměstí stovky lidí. Vojáci se seřadili pod sochou slavného vojevůdce a po slavnostní proslovech se rozprchli do města. Podle jednoho z českých profesionálů je v praporu mnoho mužů, kteří již mají zkušenosti ze zahraničních misí a nejedou do Kosova poprvé. "Mezi chlapy je klid, myslím, že situaci umíme odhadnout," řekl voják, který si nepřál být jmenován.

Vojáci byli na první pohled zaražení a bez humoru. "Jedeme plnit úkol, ne, že bychom se z toho právě radovali," přiznal jiný voják. Dodal, že nejtěžší ze všeho je opustit rodiny a blízké.

Převážnou většinu ze 410 českých vojáků tvoří profesionálové z táborského 42. mechanizovaného praporu a další muži ze 4. brigády rychlého nasazení. Podle mluvčího praporu Jiřího Trojánka začal výcvik v lednu a jeho vyvrcholením bylo cvičení ve výcvikovém prostoru Boletice. Potom, co bylo rozhodnuto o navýšení počtu vojáků, se tento výcvik musel zopakovat.

V březnu napadli kosovští Albánci srbskou menšinu, vypalovali kostely a domy, zemřelo kolem 30 lidí. Čeští vojáci hlídkují na administrativní hranici se Srbskem, doprovázejí autobusy se srbskými dětmi a od švédských vojáků převzali například i ostrahu památníku bitvy na Kosově Poli.


Video