Polní nemocnice

Polní nemocnice - "Musíte mít zkušenosti a rozlišovat, kdo je raněný tak těžce, že by byla velká náhoda zachránit jeho život a na druhé straně brát v potaz, že jsou tu lidé, kteří mají při rychlé pomoci zase obrovskou šanci na přežití," popisuje hlavní rozdíl šéfchirurg Marcel Hájek. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vojáci přivezli z Afghánistánu tři děti na operaci srdce

  • 8
Tři afghánské děti se v Česku podrobí operaci srdce. Malé pacienty s sebou přivezli armádním speciálem vojáci polní nemocnice, kteří se vrátili ze čtyřměsíční mise v Kábulu.

Pacienty, kterým je jeden a půl, šest a osm roků, vybrali armádní zdravotníci přímo v Afghánistánu. V rámci programu Medevac se v pražském dětském kardiocentru Fakultní nemocnice v Motole podrobí operaci srdce.

Do Česka přicestovali s doprovodem a zůstanou podle vývoje léčby zřejmě několik měsíců.

Všichni malí pacienti mají vrozenou srdeční vadu a bez operace, která je v jejich domácích podmínkách těžko proveditelná, by jim hrozila podle lékařů smrt.

Armádní zdravotníci vybrali v Afghánistánu nejprve ty děti, které potřebují operaci co možná nejdřív a zároveň mají velkou šanci na vyléčení.

Humanitární program Medevac zajišťují ministerstva vnitra, obrany a zdravotnictví. Primárně je určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, pro které je za stávajících okolností v jejich zemi nutná lékařská péče nedostupná.

"Od roku 1993 až do současnosti bylo do České republiky podobně převezeno a léčeno celkem 111 většinou dětských pacientů ze zemí postižených válkou či přírodními katastrofami," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

Šlo o pacienty hlavně z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čečenska, Iráku, Pákistánu a Afghánistánu. Naposledy v létě čeští lékaři operovali čtyři kosovské dětí, které by se po několikaměsíční léčbě měly do své země vrátit dnes.

, natoaktual.cz

Video