Vojáci netušili, že zabili Udaje a Kusaje

  • 256
Proč tolik palby, divili se američtí vojáci, když dostali rozkaz k dobytí vily v severním Mosulu, kterou proměnili v trosky. Až pak pochopili. Jejich terčem byli dva z nejvyšších členů svrženého iráckého režimu - Saddámovi synové Udaj a Kusaj.

Bylo úterý deset hodin dopoledne, když čtyři americká obrněná vozidla najela ke krásné vile na ulici Šalalat ve čtvrti Al-Fatah a vysadila tam skupinu vojáků. Ti s pomocí sirén vyzvali obyvatele domu, aby vyšli ven s rukama nad hlavou.

Noc předtím přitom nejmenovaný Iráčan Američany informoval, že se v domě Udaj s Kusajem skrývají, řekl později v Bagdádu americký generálporučík Ricardo Sanchez, velitel koaličních sil v Iráku.

Vše, co v horkém ránu starší seržant George Granter věděl, bylo, že zpravodajská služba informovala, že by v budově měli být členové strany Baas.

"Slyšeli jsme, že tam jsou nějací vysoce postavení chlapi, ale nevěděli jsme, jak moc významní," řekl Granter.

Dobrovolně ven nevyšli
Zásah, k němuž došlo na širokém bulváru lemovaném vilami, obchody a mešitou, začal jako mnoho dalších napříč okupovaným Irákem - s povely v arabštině pro obklíčené.

"Cílem je vždy požádat lidi, aby vyšli dobrovolně," řekl plukovník Joe Anderson, velitel druhé brigády 101. výsadkové divize americké armády.

Šejk Navaf al-Zajdan Muhammad, majitel domu, vyšel společně se synem Šalanem s rukama nad hlavou a vojáci je podle sousedů odvezli.

Ostatní obyvatelé domu však už tolik nespolupracovali. Po deseti minutách se proto jednotky pokusily vstoupit do domu. Z druhého opevněného patra třípodlažní stavby se však ozvala dávka z kalašnikova, která vojáky zasáhla a čtyři z nich poranila.

Z fasády odlétávaly obklady
Američané se proto stáhli, aby se přeskupili a požádali o posily. "Někteří se také rozběhli po okolí, aby evakuovali lidi ze sousedních domů," řekl major Greg Ebeling.

V 10:45 dorazily posily a začalo ostřelování kulomety, raketami a granáty. "Oblast byla uzavřena a obklíčena, takže nebyl žádný spěch," podotkl generál Sanchez.

Svědkové líčí, že z fasády domu odlétávaly béžové a kaštanové obklady a z jednotlivých sloupů se valila mračna prachu. Přesto se odtud stále ozývala střelba.

Udaje a Kusaje zabily vrtulníky
Těsně před polednem se k útoku připojily i dvě helikoptéry Kiowa, které vystřelily na vilu několik raket a palbou pokropily střechu.

Byla to podle Sancheze právě jejich střelba z velkorážních zbraní a granátometů, jež vyhodila do povětří okna a vytvořila několik otvorů ve zdi a která zabila oba syny a člena jejich ochranky.

V 13:21 odpoledne vzali vojáci trosky domu útokem. Vyběhli po schodech a zastřelili posledního z obránců - pravděpodobně Kusajova syna Mustafu. "Začalo to jako přestřelka, ale vyústilo to ve skutečnou bitvu," řekl Násir Hazim, který žije poblíž místa střetu.

Kdo bratry prozradil?
Osoba, která dala o úkrytu Američanům hlášku, je pod ochranou a její totožnost je podle amerických představitelů tajná.

Sousedi se nicméně domnívají, že informátorem by mohl být Muhammad, u něhož byli synové bývalého iráckého vládce hosty a který společně se synem jako jediní uposlechli výzvy, aby dobrovolně opuštili dům.

Připadá jim rovněž podezřelé, že Muhammadova manželka a čtyři dcery dům opustily jen několik hodin před začátkem útoku. "Je zde veliký otazník, zda věděly o tom, co se stane, nebo to byla jen shoda okolností," řekl Ahmed, bratr Násira Hazima.

Chráněný tajný informátor
Anderson kolující zvěsti ještě víc podpořil, když byl dotázán na to, proč je informátor pod ochranou. "Lidé vědí, komu dům patří, a to je samozřejmě významný faktor." Odmítl však jasně říct, zda to byl Muhammad, který by měl být Saddámovým bratrancem.

Kdyby byl opravdu Muhammad oním tajemným informátorem, obdržel by zřejmě odměnu 15 milionů za každého ze synů, kterou Spojené státy na jejich dopadení vypsaly.

Muhammad mohl mít dva důvody, proč to udělat: zbohatnout, nebo se pomstít. Saddám totiž Muhammadova staršího bratra uvěznil, údajně kvůli kmenové rozmíšce, i když ho pak po 18 měsících z původních 17 vyměřených let propustil.

Protesty při převozu těl
Těla Udaje (39) a Kusaje (37) byla převezena na Bagdádské mezinárodní letiště. Ve stejné době kdy probíhal převoz, se kolem zničeného místa, které bylo zajištěno ostnatým drátem, shromáždily stovky lidí a zpívaly prosaddámovské slogany.

"Toto je teror! Jsou to vrazi," křičel Saad Badr, padesátiletý taxikář, který se k místu tlačil tak vehementně, že se o ostrý drát poranil na prstu.

Čtrnáctiletý Mohammed Kasem řekl a dav mu souhlasně přitakal: "Američané jsou bezvěrci a Saddám Husajn je muslim. Díky tomuto jsem na Američany ještě víc naštvaný."

Hlavní zůstává Saddám
Američané po zásahu do domů v okolí vyslali speciálně vyškolené psychology a inženýry a majitelům poškozených staveb přislíbili, že jim vše opraví.

Několik skupin vojáků, kteří místo střeží, vypadalo poměrně v klidu. Někteří z nich si fotili trosky vily ze svých vozidel.

"Cítím se výborně," řekl Granter o svém podílu na zásahu. Ale hned se obrátil k nejvyššímu cíli: "Saddám je ten hlavní. Chytneme-li ho, můžeme jít domů."

Razie byla "bodem zlomu" v kampani proti svrženému iráckému režimu, soudí generálporučík Sanchez. Prezident George Bush prohlásil, že by to mohlo napomoci přesvědčit Iráčany, že je Saddámův režim nadobro pryč.

Američtí vojáci střeží v severoiráckém Mosulu dům, v němž se skrývali synové svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna Udaj a Kusaj. Saddámovi synové byli o den dříve zabiti po přestřelce s americkými vojáky (23. července 2003).

Voják hlídkuje na ruinách vily v Mosulu, v níž se skrývali Saddámovi synové Udaj a Kusaj, kteří obléhání budovy nepřežili. (23. července 2003)

Dobývání vily v Mosulu, v níž se skrývali Saddámovi synové Udaj a Kusaj, kteří obléhání budovy nepřežili. (22. července 2003)

Dobývání vily v Mosulu, v níž se skrývali Saddámovi synové Udaj a Kusaj, kteří obléhání budovy nepřežili. (22. července 2003)

Dobývání vily v Mosulu, v níž se skrývali Saddámovi synové Udaj a Kusaj, kteří obléhání budovy nepřežili. (22. července 2003)

Dobývání vily v Mosulu, v níž se skrývali Saddámovi synové Udaj a Kusaj, kteří obléhání budovy nepřežili. (22. července 2003)

Vojáci hlídkují v okolí vily v Mosulu, v níž se skrývali Saddámovi synové Udaj a Kusaj, kteří obléhání budovy nepřežili. (23. července 2003)

Voják dáváí první pomoc muži zraněnému při nepokojích v okolí vily v Mosulu, v níž se skrývali Saddámovi synové Udaj a Kusaj, kteří nepřežili obléhání budovy. (23. července 2003)

,

Video