Vojáci Antonín Krátký, Jan Vala a Petr Dorocký (zleva) jsou obviněni z vydírání, omezování osobní svobody a ublížení na zdraví. (3 12. 2009)

Vojáci Antonín Krátký, Jan Vala a Petr Dorocký (zleva) jsou obviněni z vydírání, omezování osobní svobody a ublížení na zdraví. (3 12. 2009) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vojáci nechali zbitého nahého mladíka v lese, tvrdí obžaloba. Jsou na svobodě

  • 23
Tři bývalí elitní vojáci z Tábora, kteří loni v dubnu unesli a zbili 21letého Angela Catalana z Tábora, jsou stále na svobodě. Ve čtvrtek sice stanuli před soudem, který je viní z vydírání, omezování osobní svobody a ublížení na zdraví, ale líčení po půl hodině skončilo. Vojáci tvrdí, že soudce - bývalý voják, je proti nim zaujatý.

"Je to neuvěřitelné. Případ se vleče a ti vojáci jsou stále na svobodě, kdykoliv mohou znovu někomu ublížit," kroutila hlavou matka zbitého mladíka Hana Catalano.

Nahého ho přivázali ke stromu

Vojáci si před rokem a půl usmysleli, že mladý Angelo je dealerem drog a zbraní. Z restaurace v Dražicích na Táborsku, kde slavil narozeniny, ho proto vylákali ven, naložili do kufru automobilu a odvezli do lesů k Milevsku. Tam ho mlátili, vyhrožovali, že ho podříznou, a nakonec nahého přivázali ke stromu.

Angelo, který je nyní u otce v Austrálii, má dosud jizvu po řezné ráně na krku a trpí psychickými problémy.

Soud už jednou vojáky do vězení poslal. Hlavu skupiny - Antonína Krátkého, který byl navíc při řízení automobilu s mladíkem v kufru opilý, na tři roky a čtyři měsíce. Zbylé dva vojáky Jana Valu a Petra Dorockého na 2,5 roku. Krajský soud ale rozsudek zrušil a vrátil ho znovu k okresnímu soudu do Tábora.

Advokát Kolja Kubíček využil ve čtvrtek jeden z důvodů, proč kraj rozsudek poslal k ledu. Obvinil soudce a předsedu okresního soudu Pavola Lukačejdu z podjatosti.

"Je bývalým vojákem z povolání a nemůže se vnitřně s chováním obviněných smířit. Dopředu tyto lidi odsuzuje kvůli svému smýšlení z minulosti, kdy v armádě působil. Armáda se ale přeměnila a dnes cvičí zabijáky," zdůraznil Kubíček, který vojáky zastupuje.

Senát soudců po krátké pauze v jednání ale potvrdil, že Lukačejda může dál proces s vojáky vést. "Sloužil jsem skutečně u armády 20 let. Tady nerozhodujeme o vojenských vztazích, ale o trestné činnosti proti zdraví. Cítím se zcela nepodjatý," argumentoval Lukačejda.

Kubíček přesto po poradě s obviněnými oznámil, že okamžitě podává na rozhodnutí senátu stížnost ke krajskému soudu. Proto soudce musel líčení přerušit do doby, než bude mít na stole rozhodnutí, zda může v případu pokračovat.

My dva jsme mu neubližovali


Příbuzní poraněného mladíka jen nevěřícně kroutili hlavou, stejně jako jeho kamarádi, kteří přišli k soudu svědčit. "Běžně se s obžalovanými v Táboře na ulici potkáváme," uvedl jeden z kamarádů.

Jediný, kdo se za svůj čin při předchozím líčení omluvil, byl Antonín Krátký. Jeho dva kolegové - vojáci tvrdili, že mladíkovi nic nedělali, a naopak jeli s Krátkým do lesů proto, aby prý více Angelovi Catalanovi neublížil. Tomu ale soud neuvěřil.

Soud bude pokračovat pravděpodobně až příští rok. Vojáci za své chování dostanou trest, proti kterému se pak mohou znovu odvolat ke krajskému soudu a následně i podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Do té doby nebude žádný rozsudek pravomocný.

Matka: Takové vojáky by měla armáda držet v klecích

Už více než rok a půl chodí a tvrdí, že elitní čeští vojáci vycvičení pro boj v zahraničních misích, kteří jsou schopni vztáhnout ruku na civilisty, nemají na svobodě co dělat. Zatím její slova ale nikdo nevyslyšel a vojáci, kteří zranili jejího syna, jsou stále na svobodě.

"Syn se dosud psychicky léčí ze zážitku, který s vojáky měl," říká matka Angela Catalana, překladatelka, tlumočnice a učitelka angličtiny Hana Catalano.

Dokážete pochopit chování vojáků vůči vašemu synovi, kterého unesli, zbili a přivázali nahého v lese?
Takové chování vůči civilistovi se nedá omluvit a ani pochopit. Když jsou tito vojáci podle advokáta zabijáci, jak sám u soudu řekl, tak je má armáda držet tedy v celách nebo v klecích a pouštět jen do misí, jako je Afghánistán, aby nehrozilo, že na někoho zaútočí. Když se takto dokážou chovat v civilizovaném prostředí, tak jak se pak chovají na těchto misích? Ať si na to každý odpoví sám.

Jak je na tom nyní váš syn zdravotně?
Velmi špatně. Především psychicky. Stále se nedočkal spravedlnosti a útočníky potkává běžně na ulici v Táboře, jako by se nic nestalo. Pozná je už zdálky třeba i v davu. Z psychických problémů se léčí a jizvy po pořezání, které utrpěl na krku, mu samozřejmě zůstanou. Je takto poznamenaný na celý život, především nepříjemnou zkušeností.

Chodí ještě do restaurace v Dražicích, kde se incident loni v dubnu stal?
Do restaurací nechodí vůbec, nedaří se mu po této nepříjemné zkušenosti zapojit znovu do kolektivu. Když útočníky někdy vidí, tak kvůli vzpomínkám zvrací. Také zhubnul dvanáct kilogramů. Je mi to vše líto, ale nemůžu dělat vůbec nic, jen se na to vše dívat a čekat, jestli dostanou ti vojáci u soudu trest, který si za své chování zaslouží. Zatím se to však táhne, uvidíme, jak soud dopadne a kdy bude nařízeno další jednání.

Nyní je váš syn v zahraničí, že nepřišel k soudu?
Ano je u otce v Austrálii, protože on i já máme dvě občanství - české a australské. Jsem alespoň ráda, že mohl takto odjet a odreagovat se. Alespoň částečně, samozřejmě.


Video