Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN

Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Maskáče budou, slíbila obrana a vybrala nového dodavatele

  • 12
Do konce listopadu dostane armáda 57 500 nových blůz a kalhot polních uniforem za bezmála 36 milionů korun. Ministerstvo obrany podepsalo nově kontrakt s oděvní společností Blažek Praha. Na nedostatek uniforem si vojáci už delší dobu stěžovali. Původní zakázku ale musela obrana zrušit.

"Jsem velmi rád, že se podařilo vyřešit dlouhotrvající palčivý problém nedostatku polních stejnokrojů, na který si vojáci oprávněně stěžovali. Velmi pozitivní zprávou je i to, že se nám oproti původním předpokladům podařilo ušetřit několik milionů korun," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Ministerstvo uzavřelo nový kontrakt na dodávky letních polních stejnokrojů v béžovém a zeleném odstínu v úterý. Celkově za 57 500 nových blůz a kalhot zaplatí takřka 36 milionů korun. Oproti předchozím předpokladům ušetří tři miliony korun. Budou mít stejný vzor jako doposud. 

Nákup však nebyl jednoduchý a vlekl se. Vojáci si už stěžovali na nedostatek výstroje. Loni na podzim už byly sklady takřka prázdné a hrozilo, že uniformy nebudou ani pro vojáky v misích ani pro nováčky.

"Celý proces spojený s tendry na dodávku polních uniforem pro nás byl velkou zkušeností. I když to trvalo déle, než jsme předpokládali, věřím, že vojáci, kteří budou uniformy používat, náš postup zpětně ocení," konstatoval náměstek ministra obrany pro akvizice Bohuslav Dvořák. Důvodem zpoždění byly totiž spory o kvalitu uniforem. "Neslevili jsme z našich požadavků na kvalitu provedení stejnokrojů," dodal.

Obrana vybrala nového dodavatele

Ještě na sklonku loňského roku ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na dodávku celoročních uniforem s tradičním armádním dodavatelem, prostějovskou společností Koutný. Šlo o první část dlouho připravované a očekávané zakázky. Prostějovská firma dodá v průběhu letních měsíců 35 tisíc součástí celoročního stejnokroje za takřka 29 milionů korun.

Druhá část zakázky na letní stejnokroje ale ministerstvo zrušilo, protože ze zadávacího řízení byli vyloučeni všichni uchazeči. "Důvodem pro jejich vyloučení byla skutečnost, že předložená technická dokumentace a soutěžní vzorky neodpovídaly zadávacím podmínkám," uvedlo ministerstvo. Obrana poté firmy vyzvala, aby své nabídky upravily. Z trojlístku společností Koutný, STV Group a Blažek Praha poté vybrala poslední jmenovanou.

Firma Koutný přitom armádní uniformy zajišťovala i v předchozích letech. V roce 2010 dodala stejnokroje za 76,8 milionu korun, loni za více jak 12 milionů korun. V letech 2011 a 2012 obrana pro vojáky uniformy nekupovala. Důvodem byly nejasnosti kolem zadání parametrů zakázek. Ministerstvo tehdy dokonce zvažovalo, že uniformy koupí přes specializovanou agenturu NATO. Mohlo se tak stát, že by je místo českých firem dodávaly společnosti třeba z Číny.

Například prostějovská firma Koutný dokonce nabízela po konzultacích s odborníky modernější maskovací vzor, než který armáda používá. Z dřívějšího tendru byla ale stejně jako další tři dodavatelé vyloučena. Ve výběrovém řízení pak zůstal jediný uchazeč, jehož nabídka se zase zdála armádě příliš drahá.

, natoaktual.cz

Video