Vojenská policie o prodeji drog vojáky sbírala důkazy od jara loňského roku. Ilustrační foto

Vojenská policie o prodeji drog vojáky sbírala důkazy od jara loňského roku. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Vojáci na letecké základně dva roky prodávali heroin

  • 14
Drogový skandál na letecké základně v Čáslavi je rozsáhlejší, než se původně zdálo. Policie původně podezřívala z distribuce a užívání drog čtyři vojáky. Nyní však vychází najevo, že kolem špičkových stíhaček gripen se pohybovalo nejméně devět lidí, kteří měli v krvi drogy.

Přítomnost návykových látek v jejich krvi odhalily testy, které nařídil velitel základny.

Vyšetřovatelé mají i další nové informace: dva vojáci, kteří byli obviněni z distribuce drog, nabízeli tyto látky dva a půl roku, než byli zatčeni. Odhalila je sama armáda. Oba dealeři drogy sami užívali a distribuovali nejen heroin, ale také pervitin či například marihuanu.

Obvinění se přiznali. "Vypovídali však, že drogy spíše rozdávali, než prodávali," uvedla státní zástupkyně Vlasta Bláhová.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová řekla, že po zkušenostech z Čáslavi chce zavést povinné testy na přítomnost drog u všech lidí, kteří chtějí vstoupit do armády.

Kromě dvou obviněných, kterým hrozí po pěti letech vězení, jsou z distribuce drog podezřelí i další dva vojáci. Ostatních pět drogy zřejmě jen bralo. Organizátory obchodů s drogami jsou pak civilisté, ale po těch policie podle Bláhové dosud pátrá.

Vyšetřování prokázalo, že drogy od "vojenských dealerů" odebírali i další vojáci.

"Testovali jsme kvůli konkrétnímu podezření sedmičlennou skupinu a pět jich mělo v těle stopy po drogách," uvedl ředitel vojenské policie Oldřich Kubát. Státní zástupkyně Bláhová však uvedla, že vojáci neukrývali drogy na základně.

Kvůli skandálu se nyní musí všichni piloti stíhaček i klíčoví servismani čáslavské základny, kteří drží třiadvacetihodinovou pohotovost při obraně vzdušného prostoru NATO, podrobit při nástupu do směny kontrole na přítomnost drog v krvi. Jde o několik desítek lidí - zatím vždy testem prošli.

Ostatní vojáci absolvují namátkové testy. Čáslavská letecká základna má přitom 1500 zaměstnanců.

Drogy nebral nikdo z pilotů
Šéf vojenských policistů Kubát uvedl, že drogy jsou u vojenských útvarů obecně nepřijatelné, ale u letectva je to vždy průšvih. "Dobré na tom je alespoň to, že velitel základny Jiří Verner nás na dealery sám upozornil," říká Kubát.

Letci, kteří užívali či prodávali drogy, nepatřili podle ujištění velitele letectva Ladislava Minaříka k pilotům či obsluze letounů. "Již při prvním podezření jsme je navíc vytěsnili co nejdále od klíčových pracovišť," říká Minařík.

Přiznává však, že na letecké základně je každá práce tak odpovědná, že voják pod vlivem drog může způsobit nedozírné škody. Je přitom jedno, zda jde o strážného se samopalem, údržbu ranveje nebo řidiče cisterny. Například i nekvalitní palivo může podle odborníků vést ke katastrofě během letu stíhačky.

Vojáci prodávali drogy od roku 2004
Obvinění vojáci prodávali drogy od července 2004, ale nakonec vzbudili pozornost okolí: nejprve svých velitelů. Od jara loňského roku je začala sledovat vojenská policie a sbírala proti nim důkazy. - více zde

Nově odhalení vojáci-uživatelé drog se sice vyhnou trestnímu stíhání, protože psychotropní látky už neprodávali dál, pokud však experimentují s drogami, plyne z toho pro základnu tak velké riziko, že jim hrozí vyhazov.

Všech devět překupníků či uživatelů drog z Čáslavi je vyšetřováno na svobodě a jsou postaveni až do vyšetření případu mimo službu. Pobírají částečný plat.


Video