Podle armády je omezení elektronické komunikace v některých případech jedinou možností, jak zabránit nebezpečí.

Podle armády je omezení elektronické komunikace v některých případech jedinou možností, jak zabránit nebezpečí. | foto: Profimedia.cz

Vojáci chtějí novou pravomoc, rušit signál mobilních telefonů

  • 251
Česká armáda chce mít možnost nasadit v případě nebezpečí teroristického útoku rušičky vysílaček a mobilních telefonů. Pokud by tak například hrozilo, že atentátník na dálku odpálí připravenou nálož mobilem, vojáci by mohli rušit veškeré signály v okolí místa nebezpečí. Takovou pravomoc má nyní pouze policie.

Vojáci argumentují tím, že používání rušiček potřebují při výcviku svých lidí vysílaných do zahraničních misí, nasadit je ale chtějí také v rizikových situacích v České republice.  

"Hlavním důvodem změny zákona je zajištění optimálních podmínek pro výcvik vojáků před pobytem v zahraniční misi. Tam jsou rušičky elektromagnetického signálu jednou z nejdůležitějších pomůcek při ochraně proti dálkově odpalovaným výbušným zařízením. K možnému využití těchto prostředků i v jiných případech by došlo pouze tehdy, pokud by šlo o krizové situace vojenského charakteru," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Bude-li akce ohrožena, nikdo se nic nedozví

Dálkové odpalování náloží totiž patří k častým metodám teroristů v zahraničí. Aby se na takové situace mohli čeští vojáci připravit, musí se na ně také vycvičit. Tedy cvičně používat rušičky.

Už další odstavec v upraveném zákoně ale doplňuje, že rušičky lze využít "v nezbytné míře a po nezbytnou dobu i na území České republiky. Zejména za účelem odstranění bezprostředního ohrožení životů nebo zdraví osob anebo bezprostředně hrozící škody velkého rozsahu na majetku."

Podle armády je omezení elektronické komunikace v některých případech jedinou možností, jak nebezpečí zabránit.

O nasazení rušiček by měla armáda informovat především středisko Integrovaného záchranného systému, tedy správce komunikace mezi hasiči, záchranáři a policií. Rušení by totiž mohlo ohrozit životně důležité spojení například při živelních katastrofách. Integrovaný záchranný systém by tak měl mít možnost připravit se na jiný způsob spojení. Výstrahu dostane i Český telekomunikační úřad a zřejmě i provozovatel sítě.

Vojáci si ale stejně jako policie nechávají zadní vrátka. Pokud by varování mohlo ohrozit bezpečí celé akce, nemusí nikomu nic říkat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video