Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon je špatný, obhajovali poslanci podnikání mediálních radních

  17:05aktualizováno  17:05
Moderátor Ivan Vodochodský a podnikatelka Jana Kasalová přesvědčili většinu poslanců volebního výboru, že jejich výdělky mimo mediální rady jsou v pořádku. Poslanci se naopak postavili proti zákonu, který říká, že člen Rady Českého rozhlasu nesmí zastávat veřejné funkce.

Jana Kasalová a Ivan Vodochodský | foto: MAFRA / Profimedia.cz

„Profesní problémy jsou vysvětleny a není třeba jimi sněmovnu zatěžovat,“ řekl v závěru jednání volebního výboru jeho předseda Martin Komárek. „Jedinou spornou věcí je výkon funkce zastupitele u pana Vodochodského,“ dodal poslanec.

Rozhlasový radní Ivan Vodochodský je zastupitelem města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje. Do první z uvedených funkcí opětovně kandiduje. „Jsem nezávislý kandidát na kandidátce Volba pro město. Jsem na místě nevolitelném a i kdybych byl zvolen, do zastupitelstva nepůjdu,“ řekl poslancům moderátor. Na kandidátní listině je jeho jméno čtvrté v pořadí.

Co mimo jiné říká zákon

Zákon o Českém rozhlase (výňatek z kritizovaného paragrafu pět)

Členství v Radě je neslučitelné s funkcí prezidenta republiky, poslance nebo senátora, člena vlády, soudce, státního zástupce, člena Nejvyššího kontrolního úřadu, člena bankovní rady České národní banky, Veřejného ochránce práv, s jakoukoli funkcí ve veřejné správě, s funkcí člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, člena Rady České televize, člena České tiskové kanceláře, s funkcí generálního ředitele České televize a s funkcí člena dozorčí komise České televize nebo člena dozorčí komise Českého rozhlasu.

Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách nebo v politických hnutích, společenských organizacích a sdruženích, občanských iniciativách a podobně, ani nesmí jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů při výkonu své funkce v Radě; dále nesmí být členem společností, které působí v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, ani zastupovat obchodní zájmy, které by mohly být v rozporu s výkonem jeho funkce nebo by mohly nepříznivě ovlivňovat jeho nestrannost a objektivitu rozhodování.

Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání

Členové Rady ani osoby jim blízké nesmějí zastávat ani neplacené funkce v jakýchkoliv orgánech společností, které podnikají v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, audiovize a reklamy.

Členové Rady ani osoby jim blízké se dále nesmějí podílet na podnikání obchodních společností, které působí v oblasti hromadných sdělovacích prostředků nebo v oblasti audiovize a reklamy, a poskytovat přímo nebo zprostředkovaně za úplatu poradenskou nebo obdobnou pomoc provozovatelům vysílání, provozovatelům převzatého vysílání a poskytovatelům audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání

Zopakoval také, že je sice moderátorem, příležitostným hercem, producentem a promotérem, ale už deset let nemoderoval pro soukromé rádio Frekvence 1, jak dříve politici zmiňovali. Zdůraznil také, že o jeho aktivitách poslanci věděli, když jej navrhovali plénu sněmovny jako vhodného kandidáta.

Členka volebního výboru Nina Nováková mu ovšem řekla, že skončit s funkcemi, které by mohly vést k pochybnostem, měl až po zvolení. Poslanci podle ní nemohou chtít po někom, kdo se uchází o nějakou funkci, aby se nejprve zbavil některých aktivit a teprve poté byl možná zvolen. Jiní její kolegové později připomněli, že k vyřešení těchto záležitostí slouží třicetidenní lhůta, která začíná běžet zvolením či jmenováním.

Reklamu fakticky nedělám, hájila se členka RRTV

Členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jana Kasalová v obchodním rejstříku figuruje jako jednatelka firmy Casteam. Společnost s ručením omezeným má mimo jiné v předmětu podnikání výrobu, rozmnožování, nahrávání a distribuci zvukových a zvukově-obrazových záznamů, reklamní činnost a marketing či agenturní činnost v oblasti kultury a umění.

Kasalová se hájila, že podnikání nepozastavila, protože žádnou reklamní nebo audiovizuální činnost nevyvíjí. „Za celou kariéru Casteamu jsem udělala dva spoty a deset inzerátů. Je to marginální záležitost,“ řekla.

Kasalová také pracuje pro Ministerstvo vnitra, jehož manažerům poskytuje mediální trénink a pro ministerstvo dělá analýzy mediálního prostředí. Podle Kasalové se však trénovaní takzvaných měkkých dovedností nijak netýká jejího členství v mediální radě, na což má dva právní posudky.

Autoři zákona jsou za šašky, tvrdí poslanec

Poslanci se shodli na tom, že prohlášení obou radních jim stačí a dále ho nebudou nijak prověřovat. Přitom majitel Frekvence 1, firma Lagardere, už dříve odmítla tvrzení Vodochodského potvrdit. Na otázku iDNES.cz, zda má s Vodochodským nějaké pracovní vztahy, mluvčí Lagardere Radka Pilzová odvětila, že informace nebudou podávat, protože nejsou státní instituce (více čtěte zde).

Politici se však na volebním výboru shodli, že potíží není podnikání či členství v zastupitelstvu, ale část zákona o Českém rozhlase, konkrétně paragraf pět, který vyjmenovává, které funkce jsou neslučitelné s funkcí rozhlasového radního.

„Pokud věříme prohlášení pana Vodochodského a paní Kasalové, a já k tomu už nic dalšího nechci, tak pro mě jsou tyto dvě věci vyřešeny. Co není vyřešeno, je litera zákona, který my jsme nepsali. Ti, kteří zákon napsali, jsou za šašky,“ uvedl Komárek.

Sněmovní právník Petr Kolář upozornil, že jako veřejná funkce může být vnímána třeba i rybářská stráž. V takovém případě je neslučitelná s výkonem funkce člena Rady ČRo, byť prakticky spolu obě funkce nijak nesouvisejí.

V usnesení proto volební výbor Komárka pověřil, aby na nejasnosti kolem toho, co je veřejná funkce a co už veřejná funkce není, upozornil pracovní skupinu při Ministerstvu kultury, která nyní připravuje novelu mediálních zákonů. Nejasnost by podle poslanců měla být novelou odstraněna.

Naopak volební výbor odmítl, aby se problematikou neslučitelnosti funkcí u členů Rady ČRo zabývala sněmovna. Tuto část usnesení poslanci nepřijali. Proti byl člen výboru Martin Kolovratník. „Nerozumím tomu, proč kolegové takto hlasovali, ale požádám na nejbližší schůzi o zařazení tohoto bodu programu,“ řekl. Schůze začíná ve středu.

Jméno Vodochodského však Kolovratník zmiňovat nejspíš nebude, bod má mít obecné pojmenování. Volební výbor si přitom Kasalovou a Vodochodského původně pozval proto, aby zvážil, zda sněmovně navrhne jejich odvolání kvůli podnikatelským aktivitám.

 
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Matematika jako hra na obchod. V Náruči zdarma pomáhají pomalejším žákům

Děti, jimž hrozí, že by ve škole propastně zaostávaly, zachraňuje před problémy doučování v turnovském Centru pro rodinu Náruč. Lektoři s nimi pracují zadarmo.  celý článek

Brněnské letiště.
Kraj pošle miliony na rozvoj leteckých linek. Ve hře je šest nových

Jihomoravský kraj přesune deset milionů korun z rezervního fondu pro mimořádné ekologické škody na rozvoj nových leteckých linek z Brna. Schválili to krajští...  celý článek

Vyhlášený havlíčkobrodský klub Vagon musel před dvanácti lety ustoupit nově...
Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy

Před dvanácti lety musel ustoupit novému autobusovému nádraží kultovní havlíčkobrodský klub Vagon. Zlatou éru zažil v letech 1999 až 2005. Začínala tam celá...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.