Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Vodní války jsou jen strašák, chlácholí experti suchem deptaný svět

  • 41
Vize blížících se válek o vodu je podle expertů jen mýtus. K ozbrojeným konfliktům vede jen zlomek sporů o využívání vodních zdrojů a i největší nepřátelé se zpravidla na této otázce nakonec shodnou. Voda se sice stále více vyčerpává a spotřeba roste, ale k válkám to podle vědců ani tak nepovede.

Bezpečnostní analytici už řadu let varují, že nedostatek vody, společenské nepokoje či strategické zájmy jednotlivých států povedou k takzvaným „vodním válkám“. Studie uváděly, že státy mohou začít jednat agresivně, aby ochránily vzácné vodní zdroje. Tyto předpoklady se však zatím neplní.

Otázka využívání vody z Jordánu vede například ke vzácným diskusím mezi Izraelem, Jordánskem a palestinskou samosprávou. „Je to jediná platforma, na níž se tyto vlády v minulých letech setkávaly. Je mýtus, že spory o vodu vedou k válkám,“ řekla agentuře Reuters Therese Sjömanderová Magnussonová ze Stockholmského mezinárodního institutu vody (SIWI) na okraj výroční mezinárodní konference o vodě ve Stockholmu.

Podle webu newsecuritybeat.org se za posledních 50 let objevilo přes 1  800 případů, kdy se voda stala předmětem mezinárodních diplomatických jednání a jen v sedmi případech došlo k násilí. „Během té doby bylo uzavřeno více než 200 dohod o přeshraničních zdrojích vody,“ dodala Sjömanderová Magnussonová.

Pokud k potyčkám dojde, jedná se podle ní o vnitřní konflikty, například mezi zemědělci a pastevci. Když jde o vodu, řada vlád mnohem spíše usiluje o dialog a spolupráci než o silové řešení.

Voda dochází, ale válka nehrozí

Fascinace údajnými „válkami o vodu“ i podle dalších expertů jen odvádí pozornost od skutečně naléhavých problémů spojených s vodou. Podle údajů OSN nemá bezpečný přístup k pitné vodě téměř 800 milionů lidí na světě a přístup k civilizovaným hygienickým zařízením postrádá 2,5 miliardy lidí.

Spotřeba vody přitom nadále poroste. Podle zprávy Mezinárodní energetické asociace (IEA) se nároky na energii zvednou do roku 2035 o třetinu, přičemž čínská spotřeba vody se zvedne o celých 65 procent, aby uspokojila potřeby průmyslového a energetického sektoru. Už nyní jde celkem 15 procent pitné vody ve světě na účely průmyslu a s rostoucí poptávkou v rozvojových zemích budou problémy s dodávkami vody jen přibývat. 

Vodní krizi navíc umocňují extrémní sucha. Zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) uvádí, že loňský rok byl vůbec nejteplejším od počátku měření. Letošní rok by přitom mohl loňská data ještě překonat. Data od ledna do července ukazují, že teploty v roce 2015 jsou nejvyšší od roku 1880 a červenec byl vůbec nejteplejším měsícem v historii měření.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video