Vodní desátek

  • 3
Premiér Špidla přednesl poslancům bilanci povodňových škod: 14 mrtvých, 220 000 evakuovaných. Celkem je postiženo 446 obcí. Škody činí šedesát až devadesát miliard... Zdají se to děsivá čísla. Pro tisíce jednotlivců takovými skutečně jsou. Ale pro celou společnost? Pro deset milionů lidí, kteří kupují zboží a z nichž polovina pracuje, tvoří, vydělává? Podívejme se na škody, které budeme muset zaplatit, pro tentokrát z optimističtější stránky: představují zhruba desetinu jednoho ročního rozpočtu státu.

Hospodářství země po povodni navíc připomíná spojené nádoby: letos voda jeho růst zpomalí, příští rok díky rekonstrukcím zase urychlí. Nejsme tedy na tom nijak hrozně.

Zkusme si pro lepší představu ze své výplaty oddělit desátek a přemýšlejme, zda a jak by rodina bez něj přežila. Přežila by. A jak? Odpustila by si ty nejméně nutné nákupy, šetřila by, přehodnotila dosavadní běžnou útratu.

Možná by si i vypůjčila, ale jen tolik, aby z příští řádné výplaty už dluh uměla splácet. Stát i obce se nyní budou (muset) chovat a žít stejně. Návodů, z čeho obnovu země platit, už padla řada. Shodují se v jednom: šok se musí rozložit mezi co nejvíce lidí. Aby tolik nebolel.

Vláda si prozatím vybrala zvýšení daní z benzinu a z cigaret. Přinejmenším požadavek na rozdělení mezi maximum lidí návrh bohatě splňuje. A zvýšení zmíněných daní by nás za pár let tak jako tak čekalo.

Pokračujme v optimismu dále: na rozdíl od povodní před pěti lety bude mít stát k dispozici slušné příjmy z privatizace. Není dnes lepší možnosti, jak je utratit, než za rekonstrukci země. Ministři, hejtmani a starostové rovněž musí provětrat každičký šuplík a šanon. Inventura prospěje hned nadvakrát - zbaví se do budoucna nadbytečných výdajů (existují vždy a všude) a ještě se nějaká koruna vyškrábe pro akutní pomoc postiženým.

Stejnou inventurou by měl projít i přebujelý sociální systém, aby příspěvky dostávali jen opravdu slabí, dnes především ti vyplavení. Pro dietní kúru budeme mít teď víc pochopení, než bychom měli v časech klidných, stojatých. Voda nám tak kromě škod může přinést i prospěch. Pokud její křest přijmeme pokorně a s rozumem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video