Psi nesmějí omezovat práva ostatních pacientů. Nemocnice by tak pacienty ubytovaly v samostatných pokojích. Ilustrační foto.

Psi nesmějí omezovat práva ostatních pacientů. Nemocnice by tak pacienty ubytovaly v samostatných pokojích. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nový zákon pustí do nemocnic vodicí psy. Někde bude venčit i personál

  • 33
Nevidomí a tělesně postižení si od dubna mohou do nemocnic přivést i své asistenční psy. Některá zařízení jsou připravená, jiná si ale nedovedou představit, kdo se bude o zvířata starat. Většinou prý budou spoléhat na pomoc rodiny pacienta, třeba v Mělníku by se však případně postaral i personál.

Vodícím a asistenčním psům umožní vstup do nemocnic zákon o zdravotních službách, který začne platit od 1. dubna. Nemocnice jsou z toho ale poměrně rozpačité. "Řešíme to na poradě každý týden, ale poslední slovo ještě nepadlo. Zákon musíme dodržet, ale současně nesmíme porušit žádný jiný. Mám na mysli například hygienické normy," řekla iDNES.cz mluvčí pražského Motola Pavlína Danková.

Je ale přesvědčená, že se o psy nebudou starat zaměstnanci nemocnice. "Pacient musí mít někoho, kdo bude psa venčit a krmit. Minimálně musí být někdo připravený na telefonu," dodala.

Naproti tomu mělnická nemocnice připouští, že péči by případně mohli obstarat i zaměstnanci. "Například o venčení vodícího psa, který bývá vždy špičkově vycvičen a vychován, by se staral někdo z personálu nemocnice," řekla mluvčí Lucie Zikmundová.

Psi v nemocnicích

Podle zákona má "pacient se smyslovým nebo tělesným postižením, který využívá psa se speciálním výcvikem, právo s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav na doprovod a přítomnost psa u sebe ve zdravotnickém zařízení." Psem se speciálním výcvikem se přitom rozumí vodicí nebo asistenční pes. Jeho pobytem v nemocnici ale nesmějí být narušena práva ostatních pacientů.

Nemocnice prý podle prováděcího předpisu zákona upraví vnitřní řád. "S největší pravděpodobností by byl takový pacient i s vodicím psem ubytován na jednolůžkovým pokoji, protože je nutné dodržovat také práva všech ostatních pacientů," dodala.

Stejně budou hospitalizaci řešit v pražské Thomayerově nemocnici. "Jsme na to připraveni už nyní, ale dosud se nám to nestalo. Nebyl by však problém vyčlenit pro pacienta se psem samostatný pokoj. Péče o zvíře by byla na domluvě, podle možností pacienta," popsala mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

Stejně tak v pardubické krajské nemocnici už nyní s návštěvami pacientů s asistenčními psy počítají. "Na vodícího psa není vhodné mlaskat, hvízdat, hladit ho, krmit ho nebo na něj mluvit bez vědomí majitele," stojí v jejich desateru práce s nevidomými.

Psi zlepší náladu a podají popadané věci

Proč mohou být psi pro pacienty přínosem, vysvětlila ředitelka sdružení Helpes Zuzana Daušová, podle které ale půjde spíš výjimečné případy. "Pes může pomoci zlepšit psychický stav pacientů. Ti díky nim navíc budou soběstačnější, protože když jim něco spadne, podá jim to pes a nebudou muset zvonit na sestru," přiblížila pro iDNES.cz. 

Dodala ale, že pacient musí být v takovém stavu, že se o psa bude moci postarat. "Lidé hospitalizovaní v nemocnicích jsou většinou nesoběstační, pak je pro ně pes zbytečný a ani by si ho většinou s sebou nebrali," řekla.

V legislativě ale jeden podstatný nedostatek vidí. "Týká se to záchranářů. Když člověk s asistenčním psem zkolabuje na ulici, musejí se záchranáři postarat o něj, ale nemají žádnou povinnost naložit při odvozu do nemocnice také psa. Je to ponecháno na dobrotě těch lidí. Pokud mohou psi do nemocnice, měli by se dostat také do sanitky," vysvětlila Daušová.

Například pražští záchranáři se ale asistenční psy snaží do sanitky brát už teď. "Když zdravotníci bojují o život pacienta, může být rozrušený pes rizikem, pokud to ale půjde a nebude to zhoršovat situaci, snažíme se psa odvézt. Záleží na vyhodnocení každé situace," sdělila iDNES.cz mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernstová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video