(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Voda ve Zlíně bude dražší než v Praze či Brně, podobnou cenu má Paříž

  • 221
Obyvatelům Zlína opět prudce zdražuje voda. I s vyšší DPH naráz vyskočí skoro o 14 procent. Kubík bude od Nového roku stát přibližně 83 korun, což je suverénně nejvíc ve Zlínském kraji a téměř nejvíc v celé České republice.

Čtyřčlenná rodina ze Zlína musí počítat s tím, že si od příštího roku za vodu připlatí měsíčně v průměru o 107 korun, ročně o téměř 1 300 korun. Ještě v roce 2009 stál kubík vody ve Zlíně 63 korun, teď to bude o 20 korun víc.

Cena vody ve Zlínském kraji

(pro rok 2012)

Kroměřížsko: 64,77

Slovácko: 69,24

Vsetínsko: 72,28

Pozn.: Jde o cenu vodného a stočného za 1 m3 vody včetně DPH.

Přitom třeba v Plzni vyjde vodné a stočné na 73 korun, v Pardubicích na 77 korun. Levnější než ve Zlíně je také voda v Praze či v Brně. A pro dokreslení lze ještě uvést, že třeba obyvatelé Paříže loni platili v přepočtu kolem 82 korun za metr kubický vody, lidé v Bruselu 86 korun.

Jak je to možné? "Udělal jsem všechno, co se dalo, aby se cena vody zvyšovala co nejméně. Ale vyjednávací prostor byl téměř nulový," říká náměstek zlínského primátora Aleš Dufek, který má tuto oblast na starosti.

Dufek se odvolává na takzvaný provozní model, podle kterého vodárenství na Zlínsku funguje od roku 2004. Vodovody a kanalizace Zlín, které o ceně rozhodují, vlastní z 90 % Zlín a několik dalších obcí. Infrastrukturu má ale v nájmu Moravská vodárenská, dceřiná společnost nadnárodní firmy Veolia Water, která ji provozuje a navrhuje zdražování.

Vodovody a kanalizace Zlín nedosáhly na dotace z Unie

"Cenu zvyšujeme kvůli poklesu spotřeby vody, růstu inflace a vyšším provozním nákladům," tvrdí mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná. Dalším důvodem je podle ní to, že Vodovody a kanalizace Zlín zvýšily nájem za užívání infrastruktury.

Vývoj ceny vody ve Zlíně

(rok - Kč/m3)

2009 - 62,97
2010 - 71,16
2011 - 73,15
2012 - 83,28

A tady podle Dufka začíná začarovaný kruh. Říká, že jakmile vodovody zvýší nájem, Moravská vodárenská navrhne zdražení vody. Vodovody a kanalizace Zlín si totiž půjčily na modernizaci čističek asi 400 milionů korun a jediný pořádný zdroj, z něhož mohou úvěr splácet, je právě nájemné za infrastrukturu.

Moravská vodárenská ale také investuje do oprav vodovodní infrastruktury. A to skoro 300 milionů korun. Nicméně zisky z vodného a stočného jdou do kapsy především jí. A tak to má být na základě uzavřené smlouvy až do roku 2034.

Kvůli provoznímu modelu navíc Vodovody a kanalizace Zlín nedosáhly na tučné dotace z Evropské unie a musely se zadlužit.

Zlín doplácí na "solidární" systém vodného a stočného

A cena vody ve Zlíně je tak vysoká i proto, že vodárny uplatňují takzvaný solidární systém vodného a stočného před nákladovým. To znamená, že lidé platí všude na Zlínsku stejně, přestože jsou náklady na čištění a odvádění odpadních vod v mnoha městech odlišné. Nízké jsou právě ve Zlíně, kde by mohl kubík vody stát jen 60 korun. V Otrokovicích nebo v Brumově-Bylnici by tím pádem ale cena vyletěla nad 100 korun.

Dalším důvodem pro velký nárůst je to, že se od příštího roku zvedá DPH z dosavadních 10 na 14 %. To samozřejmě platí plošně. Ani tak se ale v dalších třech okresech nebude zdražovat tolik jako na Zlínsku. Nejméně o necelých 6 procent to bude na Kroměřížsku, kde lidé zaplatí za kubík vody zhruba 65 korun.

Cena vody i jako předvolební téma

Cena vody byla i velkým tématem před loňskými komunálními volbami ve Zlíně. ČSSD tvrdila, že prudký nárůst cen zastaví, přestože paradoxně právě tato strana byla u jejího zdražování.

Teď růst cen sleduje pouze z opozičních lavic. "Takové zdražování není dobré pro občany. Těžko teď ale posoudit, jestli bylo nutné," říká šéf zastupitelů ČSSD Boris Popesko.

Ve Zlíně roste cena velkými skoky v posledních několika letech. Výjimkou byl letošní rok, kdy její cena stoupla pouze o inflaci. Tedy o 2,8 %.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video