Vnitro střádá zprávy z posledních summitů

  • 24
Ministerstvo vnitra se chce v listopadu při ochraně Prahy inspirovat zkušenostmi policie v zahraničí. "Sbíráme informace od kolegů, kteří loni připravovali summit G-8 v Janově nebo letošní setkání představitelů evropské patnáctky v Barceloně," řekla iDNES Marie Masaříková z tiskového oddělení ministarstva vnitra. Zatím není jasné, zda česká policie použije některé poznatky v praxi. "To je teď předčasné říkat. Určitě si z toho ale něco vezmeme," dodala Masaříková.

Italská policie se na summit v Janově připravovala podle informací ministerstva vnitra už rok předem. Setkání se konalo v polovině července 2001.

"Italové si rozdělili antiglobalistické skupiny do čtyř bloků," vysvětluje v tiskové zprávě ministerstva mluvčí Gabriela Bártíková. "Podle toho, o jak radikální demonstranty se jedná, je policie rozřadila do růžového, žlutého, modrého a černého bloku. V černém pak bylo nejtvrdší jádro anarchistů, neochotných spolupracovat," sdělila mluvčí.

Policie pak nasazovala různé složky podle toho, kde se daly čekat nejtvrdší srážky s demonstranty. Janovský summit přesto zasáhla tragická událost. Mladý policista zastřelil radikála, který chtěl na policisty v obklíčeném policejním voze hodit hasící přístroj. Šlo o první smrt demonstrantna na novodobých antiglobalistických demonstracích.

Itálie zrušila Schengenskou dohodu
Kvůli janovskému summitu italská vláda zrušila platnost Schengenské dohody o neomezeném průjezdu hranic členů Evropské unie.

Policisté zahájili důkladné prohlídky na hranicích. Do země nevpustily 2 093 lidí. V samotném Janově byla vytvořena červená zóna, jejíž obvod činil asi 8 km. Celá oblast byla oplocena vysokými železnými ploty, které měly zamezit jejímu vnitřnímu narušení.

Uvnitř nebyly povoleny v době konání summitu žádné demonstrace a celá oblast byla uzavřena pro běžnou dopravu, včetně parkování.

"Každý občan s trvalým bydlištěm uvnitř zóny (50 tisíc obyvatel) dostal zvláštní propustku a pouze po jejím předložení bylo možné vejít dovnitř jedním ze čtrnácti vchodů," píše se ve zprávě, kterou poskytly italské úřady českému ministerstvu vnitra. Železný plot policie uzavřela dva dny před zahájením summitu.

Italské ministerstvo vnitra posílilo pět tisíc janovských policistů o přibližně 13 tisíc příslušníků státní policie, finanční policie, příslušníků vojenských složek, vězeňské a lesní policie.

Cílem aktivistů bylo prorazit oplocení kolem červené zóny a proniknout do chráněné oblasti, jednalo se přibližně o 2 000 - 2 500 násilně vystupujících aktivistů, k nimž se připojilo dalších 7 000 - 8 000 demonstrantů.

"Policie se tak během summitu střetávala s více než 10 tisíci agresivními protestujícími," píše mluvčí českého ministerstva. V souvislosti s porušováním italských zákonů bylo zatčeno během demonstrací 302 lidí, z toho 168 cizinců.

Barcelona: Jednání zemí EU
Španělsko zažilo největší policejní a antiglobalizační manévry letos 15. a 16. března. Policie v Barceloně, kde se summit konal, si objednala speciálně konstruované zátarasy, které byly velmi těžko překonatelné.

"Zátaras měl betonový základ vysoký přibližně 1,2 metry," píše se ve zprávě. "K němu byl pevně přichycen dvoumetrový plot zakončený kvalitním ostnatým drátem. Španělská policie si tyto zátarasy velmi chválila a je přesvědčena, že díky nim nemusela vázat tolik sil přímo k ochraně místa jednání a odradila demonstranty od napadení chráněné zóny."

Nepokoje se však z místa jednání přesunuly do historického centra. Demonstranti tam způsobili značné škody. "Delegáti ani samotný průběh jednání ovšem nebyli těmito demonstracemi nijak dotčeni," dodává české ministerstvo vnitra.

Také Španělsko dočasně vystoupilo ze Schengenské dohody. "Podařilo se tak zabránit vstupu přibližně 10 tisíc lidí, kteří se chtěli zúčastnit demonstrací. Na hranicích se podařilo zachytit množství předmětů, které měly posloužit jako zbraně proti policistům (pálky, praky, slzný plyn, apod.)."

Česká policie se chce poučit i z vybavení španělských kolegů. "Pochod demonstrantů sledovaly policejní helikoptéry, které pořizovaly kvalitní záznamy využitelné pro případná soudní řízení (z některých záběrů bylo možné identifikovat i obličeje osob). Pro pozdější identifikaci a sběr důkazů využili Španělé i městský kamerový systém, kamery instalované v soukromých objektech, apod."

Španělská policie několik dní před summitem kontrolovala kempy a levné ubytovny, kde se ubytovávali demonstranti.

"Obyvatelé od samého začátku činnost policie podporovali," pochvaluje si české ministerstvo vnitra. "O zjištěném podezřelém chování či dění policii informovalo. Vyjadřovaná podpora a spolupráce občanů byly důležité, policisté tak objevili například schránky s kamením, které mohlo být municí demonstrantů při střetech s policií."

Do akce v Barceloně byly nasazeny dva tisíce policistů a 3 600 příslušníků civilní gardy. "Garda hlídala město takzvané zvenčí. Policisté zasahovali v ulicích města a u místa jednání summitu," konstatuje zpráva.

Během dvoudenního summitu v Barceloně se konaly čtyři velké demonstrace. "Před demonstracemi jejich organizátoři zdůrazňovali, že mají mít radostný a pacifistický charakter," píše Bártíková.

Během závěrečné demonstrace, které se zúčastnilo na 200 tisíc lidí, se však radikálové několikrát s policií střetli. "Výsledkem bylo sto zraněných policistů a přibližně stejný počet demonstrantů. Z 98 zadržených byli všichni demonstranti odsouzeni," dodává mluvčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video