Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro stáhlo další podivný zákon, trest za neohlášení návštěvy cizinců

  20:55aktualizováno  20:55
Ministerstvo vnitra odložilo nejméně o rok projednávání nových zákonů, které upravují pobyt cizinců. Sílí totiž vlna kritiky a ukazuje se, že zákony by lidi tlačily i do často absurdních situací. Například k povinnému ohlašování cizinců, kteří se u Čechů ubytují.

Některé neziskové organizace pracující s migranty kritizují chystaný cizinecký zákon. Na začátku července žádaly před budovou ministerstva vnitra jeho stažení. | foto: Matouš Hrdina, Člověk v tísni

K absurdním situacím může podle neziskových organizací vést například několik paragrafů novely zákona o pobytu cizinců. V nich stojí, že každý, kdo ubytovává za peníze nebo ubytuje více než pět cizinců, to musí ohlásit cizinecké policii, jinak mu hrozí pokuta 50 tisíc korun (viz box). Na úskalí upozornil deník E15.

"Pokuta za přestupek v této výši existuje i nyní, týká se ale jen podnikatelů a firem. V novém zákoně by se ale vztahovala na každého i nepodnikajícího člověka. Navíc by hrozila i někomu, kdo ubytuje třeba Slováky," nesouhlasí s návrhem Pavel Čižinský, advokát z Multikulturního centra, který se specializuje na migrační právo.

"Mohlo by se to dotknout teoreticky i toho, kdo si domů přiveze šest kamarádů z ciziny," varuje Magda Faltová, ředitelka neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci.

Novela zákona

Pasáže, které se v novele týkají změn pravidel k ubytování cizinců:

§ 240

Pokuta za přestupek
(1) Za přestupek lze uložit pokutu do 50 000 Kč, jde-li o přestupek podle § 239 odst. 1

§ 239

Přestupky jiných fyzických osob
(1) Fyzická osoba se jako ubytovatel dopustí přestupku tím, že(...)
c) nesplní některou z povinností podle § 235.

§ 235
(1) Ubytovatel je povinen policii oznámit ubytování cizince do 3 pracovních dnů po jeho ubytování.

Přičemž

§ 19
(1) Ubytovatelem se pro účely tohoto zákona rozumí každý, kdo poskytuje ubytování za úhradu nebo ubytovává více než 5 cizinců, s výjimkou případu, kdy lze ubytované cizince a ubytovatele považovat za osoby blízké.

Zdroj: Knihovna vládní legislativy

Ministerstvo vnitra se brání. Podle Břetislava Olivy z tiskového odboru v návrhu zákona nemění výši pokuty ani definici toho, kdo je ubytovatel. "Nedochází tedy k žádnému zpřísnění nebo zasahování do práva volného pohybu ani ke zvětšování administrativní zátěže," tvrdí Oliva.

Pravdou je, že v návrhu zákona je odstavec, který říká, že ubytováním se rozumí vztah založený na nájemní či jiné smlouvě. A také se v něm hovoří o tom, že povinnosti se netýkají osob blízkých. Ty občanský zákoník nyní definuje jako příbuzné či partnery.

Samo ministerstvo ale ve svém vysvětlování nahrává spíše přísnějšímu výkladu, že pokud by novela prošla, pokuta za návštěvy by byla možná.

"Pokud si někdo pozve soukromě domů cizince a počet takto ubytovaných cizinců nebude přesahovat pět osob, respektive nepůjde o ubytování za úplatu, není daná osoba považována za ubytovatele ve smyslu tohoto ustanovení," zopakoval výklad Oliva.

"Zřejmě by to nezpůsobovalo závažné problémy, protože policisté by neměli příliš nástrojů, jak to kontrolovat. Na druhou stranu ve chvíli, kdy by chtěli z nějakého důvodu znepříjemnit život člověku, je to určitě nástroj, který se k tomu dá využít," upozornila Faltová.

Padesát stran připomínek

Novinka je součástí komplexu rozsáhlých změn cizinecké legislativy. A jejich kritika sílí. Ministerstvo k návrhům obdrželo více než 50 stran připomínek (více čtěte zde).

"Návrhy zákonů nesmyslně zasahují do situací, které jsou v životě běžné a klade na ně další administrativní povinnosti a s tím spojené sankce," tvrdí o plánovaných změnách Faltová. Podle ní by změny vedly k tomu, že by se cizinci z Evropské unie museli po třech měsících přihlásit k přechodnému pobytu. "To je v souladu s evropské směrnicí, ale ČR nad rámec ní v novele opět vyžaduje, aby dokládal potvrzení o ubytování, ačkoliv s ním už Evropská komise kvůli tomuto zahájila řízení," uvedla Faltová.

Ještě za ministra Jana Kubiceho se proto úřad rozhodl, že změny zatím stáhne.

"Budeme iniciovat vložení návrhů nových zákonů upravujících pobyt cizinců do plánu legislativních prací vlády na rok 2014," informoval Břetislav Oliva.

iDNES.cz požádal o vyjádření i bývalého ministra vnitra Kubiceho, na otázky zatím nereagoval.

Vnitro i nadále vypořádává připomínky. Podle Olivy ale balík změn půjde do vlády až na konci příštího roku. "Proto je předčasné v tuto chvíli hovořit o konkrétní podobě a dopadech této připravované právní úpravy," tvrdí Oliva.

Neziskové organizace ale tvrdí, že pokud by nikdo na chyby neupozornil, politici by je nechali projít beze změn.

Legislativních podivností vyrobilo vnitro více

Ministerstvu vnitra se v poslední době příliš nedaří přesvědčit odborníky o tom, že připravované změny povedou k lepšímu.

Zavařilo si například novými občanskými průkazy. Záměr byl sice na počátku dobrý, ale předběhl fungování základních registrů, a tak například lidé, kteří potřebují výpis z trestního rejstříku, musí na úřady chodit s rodným listem. Ministerstvo chce chybu dodatečně napravit další novelou zákona. I opravu ale připravuje až na druhý pokus (více čtěte zde).

Podle Svazu měst a obcí byla až neuvěřitelná například příprava změny zákona, která by umožnila přestěhovat člověka s trvalým pobytem na úřadě do nemovitosti příbuzného, aniž by o tom onen příbuzný věděl (více o plánech čtěte zde). I tento nápad si nakonec úřad, poté co na problém upozornil iDNES.cz, rozmyslel (více o rychlé změně plánů čtěte zde).Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stavitel Antonín Zavada v ruinách shořelého dřevěného kostela Božího těla v...
Pojišťovna za zničený kostel vyplatí 20 milionů a pomůže s dalšími náklady

Pojišťovna v případě vypáleného kostela v Třinci-Gutech uhradí zřejmě 20 milionů za zničenou stavbu, i náklady spojené s odstraněním trosek, úklidem požářiště...  celý článek

Bouřková mračna.
Na západní Čechy se ženou silné bouřky, na Moravě byly třicítky

Přes Karlovarský a Plzeňský kraj se v pátek večer přeženou velmi silné bouřky, které budou postupovat dále na východ a tam slábnout. Jižní a část střední...  celý článek

Nová kniha vydaná olomouckou filozofickou fakultou má ukázat mylnost stereotypů...
Kniha o slovenských Romech má bourat stereotypy i formou, čte se odzadu

Neobvyklou knihu vydala olomoucká filozofická fakulta. Shrnuje výsledky studie vědců zkoumající romské obyvatele čtyř slovenských vesnic a na příkladech...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.