Úředníci budou mít nový zákon. Pomůže jim bránit se politické zvůli. Ilustrační foto.

Úředníci budou mít nový zákon. Pomůže jim bránit se politické zvůli. Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vnitro připraví pravidla pro rozdělování úřednických míst politikům

  • 31
Státní úředníci budou mít vlastní zákon. Vláda ve středu uložila ministerstvu vnitra, aby do září předložilo zákon, jenž má určit pravomoci úředníků, zajistit jejich větší právní ochranu a odpolitizovat státní úřady. Nový zákon určí, která místa obsadí kariérní úředníci a která připadnou politikům.

"Schválili jsme návrh tezí zákona o úřednících veřejné správy s tím, že ministerstvo vnitra zahájí neprodleně práci na paragrafovém znění. Zpracovatel předpokládá předložení paragrafového znění do 30. září letošního roku," uvedl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas (ODS).

Nový zákon by měl více chránit úředníky a zamezit jejich propouštění například po každé výměně ministra. "V případě, že úředník neporuší povinnosti úředníka definované tímto zákonem, nelze jej odvolat včetně nemožnosti ukončení pracovního poměru z důvodu organizačních změn," stojí v přijatých tezích.

Úředníci by ale měli mít i více povinností. Změnit by se měl také systém odměňování. Vnitro navrhlo pro úředníky benefity v podobě zvýšeného odchodného, delší dovolené a využívání mobilních telefonů či aut pro soukromé účely. Řešit by je měl však zvláštní právní předpis.

Úřadům má zákon pomoci zbavit se politických vlivů. "Odpolitizování veřejné správy již nebude řešeno zřízením funkce ředitele úřadu ministerstva, ale vytvořením hranice a veřejně známou definicí mezi posty, které budou obsazeny kariérními úředníky a které budou obsazeny na základě politické nominace," popsal Nečas.

Premiér se zmínil o modelu, kdy vždy polovina křesel náměstků na určitém ministerstvu bude funkce politická a polovina bude vyhrazena pro kariérní úředníky. Podobné rozdělení podle něj funguje například v Německu či ve Velké Británii.

Nový zákon se bude nově vztahovat kromě ministerstev a jim podřízených organizací rovněž na zaměstnance Českého statistického úřadu či Nejvyššího kontrolního úřadu. Jedinou institucí vyňatou z jeho působnosti by tak zůstala Česká národní banka.

"Cílem je zvýšení kvality veřejné správy, její profesionalizace, zajištění prostupnosti mezi státní správou a samosprávou a také depolitizace veřejné správy," dodal premiér.

Nový zákon se má stát součástí změn ve státní správě. Vnitro mimo jiné počítá s tím, že například zruší některé matriky či stavební úřady.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video