Vnitro podruhé navrhlo malé okresy

Střední Morava - Starostové se seznamují s druhým pokusem ministerstva vnitra rozdělit zemi do takzvaných malých okresů. Většinou se jim tento model líbí více než ten, který představilo loni na podzim. Ministerští úředníci totiž vyhověli přání mnoha obcí začlenit se do jiných správních obvodů.

Kraj nebude mít
rozhodující hlas

Ministerstvo vnitra počítá s tím, že při vzniku malých okresů budou mít krajské úřady v podstatě jen poradní hlas. "Nechceme z toho kraj vyloučit, chceme znát jeho názor, ale nemyslím si, že by měl mít rozhodující hlas," uvedl Jiří Marek z ministerstva vnitra. Odůvodnil to tím, že se jedná o výkon státní správy a v tom případě by měl tedy rozhodnout stát. "Chceme spíš dát přednost hlasu obcí," dodal. Někteří zastupitelé Olomouckého kraje přiznávají, že o dělení na malé okresy se zatím moc nezajímají. "Na radě nic takového zatím nezaznělo. Potýkáme se teď hlavně s operativními problémy rozjezdu instituce. Ale pokud by se nějaký požadavek objevil, budeme ho brát vážně a jednat o něm, jak jsme už dříve deklarovali. Chápu, že spádovost a dopravní spojení by měly být respektovány, aby to bylo pro občany co nejschůdnější," řekl zástupce hejtmana Vladimír Válek (US).

Například obyvatelé Paseky po zániku okresů koncem roku 2002 nebudou vyřizovat některé záležitosti ve Šternberku, jak vnitro původně navrhovalo, ale v Uničově. Lidé z Doloplaz nebudou jezdit do Přerova, ale podle jejich přání do Olomouce a Bouzovští nebudou spadat pod Mohelnici, ale pod Litovel a podobně. "Je to dobrá zpráva. Aniž bych se chtěl dotknout Šternberka, Uničov je pro nás dostupnější a je tam i více úřadů, pod které spadáme," reagoval na nové rozdělení například pasecký starosta Jiří Blažek.

I na druhé mapě malých okresů však zůstává mnoho sporných míst a pracovníci ministerstva upozorňují, že jestli se obce v nejbližší době mezi sebou nedohodnou, rozsoudí je nakonec stát. V některých oblastech totiž obce chtějí vytvořit příliš malé správní okresy. "Chceme, aby tyto správní celky vznikaly zdola, ale nemůžeme je akceptovat, pokud nebudou mít minimálně patnáct tisíc obyvatel," uvedl ředitel odboru pro reformu veřejné správy ministerstva vnitra Jiří Marek.

Tomuto kritériu podle ministerstva v Olomouckém kraji nevyhovuje osm nově navrhovaných správních obvodů: Brodek u Prostějova, Hanušovice, Javorník, Kojetín, Konice, Lipník nad Bečvou, Němčice nad Hanou, Zlaté Hory. Pro Brodek u Prostějova, Němčice nad Hanou a některé další obce bude statut pověřené obce třetího stupně pravděpodobně nesplnitelným snem, protože jsou počtem obyvatel hluboko pod limitem. Naopak k Lipníku nad Bečvou se již připojila další obec a tím se tato oblast přehoupla přes patnáctitisícovou hranici. "Nemáme to sice ještě potvrzeno černé na bílém, ale zřejmě jako město povýšíme. Nejenže pak lidé budou mít za úřady mnohem kratší cestu, ale navíc se nám jako městu zvýší prestiž," řekl lipnický starosta Vladimír Mikeška (US).

Zvlášť zapeklitá situace je kvůli malým okresům na Prostějovsku, kde by podle daných kritérií měl vzniknout pouze jeden správní obvod Prostějov. Ani toto však podle Marka není důvod udělit zdejším obcím výjimku. "Když připustíme jednu, bude jich najednou sto padesát. Osobně si dovedu představit, že se výjimka povolí pouze někde v málo osídlené podhorské oblasti, kde by lidé museli na úřad cestovat neúměrně daleko," řekl.

Úředníci ministerstva vnitra tvrdí, že kdyby na určité velikosti správního obvodu netrvali, zhoršila by se v některých místech kvalita služeb státní správy. "Úředník by měl na starosti více kompetencí, což by se projevilo na kvalitě jeho práce," soudí Marek.

V místech, kde obce nebudou schopny vytvořit malý okres podle předepsaných parametrů, se podle Marka bude postupovat takto: "Vyžádáme si k tomu stanovisko okresního a krajského úřadu i dalších vybraných pracovišť. K tomu převažujícímu se pak přikloníme i my," řekl Marek a upozornil, že konečné slovo bude mít parlament.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video