NKÚ u ministerstva vnitra prověřil dotace za 52,1 milionu korun, u jejich příjemců pak za téměř 32 milionů korun.(Ilustrační foto)

NKÚ u ministerstva vnitra prověřil dotace za 52,1 milionu korun, u jejich příjemců pak za téměř 32 milionů korun.(Ilustrační foto) | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

NKÚ: Vnitro rozdává peníze na sport, efektivnost však spočítat neumí

  • 4
Nejvyšší kontrolní úřad si posvítil na dotace ministerstva vnitra nestátním neziskovým organizacím v letech 2009 až 2011. Kontroloři zjistili, že u programů zaměřených na tělesnou výchovu a sport si ministerstvo nestanovilo kritéria, podle kterých by mohlo vyhodnotit, zda vynaložilo dotace hospodárně, účelně a efektivně.

"Kontrola se soustředila na programy zaměřené mimo jiné na sport a tělesnou výchovu, na vzdělávání a lidské zdroje, na zahraniční aktivity, na projekty na podporu azylantů a migrantů a na podporu složek integrovaného záchranného systému," upřesnila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková.

Ministerstvo podle zprávy NKÚ často formálně porušovalo vládou schválené zásady pro poskytování dotací, nedodrželo termín pro zveřejnění seznamu neúspěšných žadatelů a seznam úspěšnosti jednotlivých projektů nezveřejnilo vůbec. Nedodrželo ani závazný termín pro stanovení výše poskytnuté dotace.

"Jednalo se o případy z minulosti, kde se ministerstvo vnitra dopustilo určitých pochybení formálního charakteru. K nápravě těchto formálních chyb došlo ještě před kontrolou NKÚ," sdělil iDNES mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Nedodržování termínů ministerstvo navíc podle NKÚ tolerovalo i u příjemců dotací. "Například Unie tělovýchovných organizací Policie (UNITOP) nebyla schopna doložit, kdy ministerstvu předložila zprávy o své činnosti za roky 2009 a 2010. V roce 2011 předložila tuto zprávu po závazném termínu," doplnila Málková.

Ministerstvo UNITOP podle zprávy kontrolorů v letech 2009 až 2011 významně krátilo požadovanou dotaci. Projekt například neobsahoval počty soutěží, počty jejich účastníků,  ani četnost a parametry ostatních sportovních a volnočasových aktivit nebo předpokládaný počet  jejich účastníků. Ministerstvo tak podle NKÚ poskytlo dotaci, aniž by znalo původní rozsah projektu, a aniž by tak mohlo ověřit, jaká jeho část byla při krácené dotaci realizována. Tato skutečnost výrazně  snižuje i možnost efektivní kontroly vynaložených peněz.

"Například v UNITOP ČR proběhlo v uvedených letech několik finančních kontrol, které neshledaly žádné rozpory v hospodaření," uvedl Řepka.

Dodal, že dotace byly využity na veřejně prospěšné programy, které umožňují soustavné a každodenní zvyšování kondice příslušníků a dalších členů ve sportovních klubech úspěšných na mezinárodních a národních mistrovstvích.

Kontroloři podle Málkové odhalili nedostatky také u jiných příjemců dotací. Například Poradna pro integraci čerpala dotace na rok 2009 celkem za 60 tisíc korun, přestože žádosti o dotace podložila dvěma staršími smlouvami, což bylo v rozporu s pravidly programu, a poradna tedy neměla na tuto dotaci nárok. Ani ministerstvo nemělo tuto částku vyplatit.

"Některá pochybení, která kontroloři zjistili, jsou více formálního charakteru, jiná, zejména u příjemců dotací, by mohla vést k porušení rozpočtové kázně," poznamenala mluvčí.

Kontroloři u ministerstva prověřil dotace za 52,1 milionu korun, u jejich příjemců pak za téměř 32 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video