Vnitro nechce Černé uhradit škodu

P r a h a - Marie Černá požádala ministra vnitra Stanislava Grosse o náhradu škody, kterou v jejím bytě na sídlišti Velká Ohrada v Praze 5 způsobili policisté při zatýkání nájemného vraha Jiřího Kajínka. Zároveň ho žádá, aby přezkoumal zákonnost policejního zásahu. Právní oddělení však náhradu škody zamítlo. "Oprávněnost akce zásahové jednotky bude zkoumat policejní prezidium," řekla mluvčí resortu vnitra Gabriela Bártíková. Černá měla být také dnes vystěhována ze svého bytu. Protože si však nenašla náhradní bydlení, zatím ve svém bytě zůstává.

Škoda způsobená policisty
"Když někdo nahází do bytu výbušninu, zničí záclony, koberec a balkón, tak myslím, že za ten zákrok musí odpovídat," vysvětlil požadavek Černé její advokát Jaroslav Janeček. Černé podle něj vznikla škoda za zhruba 55 tisíc korun. Janeček se navíc
domnívá, že policisté byt minimálně 14 dní monitorovali, a tudíž mohli Kajínka zatknout "jinde a jinak". Proto chce, aby Gross v případu "odtajnil operativní prostředky".

"Dopis Janečka dostalo na starost oddělení kontroly a stížností," upřesnila mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. V nejbližších dnech podle ní kompetentní pracovníci rozhodnou o tom, jak se bude požadavek na přezkoumání policejního zásahu řešit.

Černá nenašla náhradní bydlení
Soud již dříve rozhodl, že Černá musí do dnešního dne užívaný byt bez náhrady opustit, neboť jej obývá na základě zfalšované nájemní smlouvy. Černá však řekla,
že byt neopustí, protože se jí nepodařilo sehnat místo, kam by se mohla se svým synem uchýlit. "Kontaktovala jsem všechny možné instituce, ale nikde mi nevyšli vstříc," řekla Černá Českému rozhlasu. "Není vůbec jednoduché sehnat nějaké bydlení," uvedla. Prostřednictvím svého advokáta Jaroslava Janečka požádala firmu vlastnící dům, aby odložila termín vystěhování.

I kdyby této žádosti firma nevyhověla, musí se podle Janečka případná exekuce uskutečnit soudní cestou. Vystěhování proto Černé v nejbližší době zřejmě nehrozí. Advokát uvedl, že loňské rozhodnutí městského soudu o vystěhování bez náhrady zkoumá z hlediska možnosti využití mimořádných opravných prostředků, kterými jsou dovolání nebo ústavní stížnost. "Člověk má někde bydlet," podotkl.

"Nemám se kam stěhovat," konstatovala s povzdechem Černá. Vysvětlila, že obecní úřad po soudním verdiktu o vystěhování odmítl přijmout její žádost o byt s tím, že je to v rozporu se zásadami o pronájmu bytů. Důvodem je skutečnost, že v nynějším bytě žije neoprávněně. Nájemní smlouva, kterou podepsali Černá i její manžel Ludvík, odpykávající si doživotí v souvislosti s takzvanými orlickými vraždami, je totiž zfalšovaná.

"Je nám líto, ale nemůžeme vám pomoct," je podle Černé nejčastější věta, kterou slýchá na úřadech. Kvůli problému s bytem kontaktovala mimo jiné Fond ohrožených dětí, středisko sociální pomoci i prezidentskou kancelář. "Snažili se mi najít azylový dům, ale jsou plné," uvedla. Vůbec první cesta Černé vedla na sociální odbor obvodního úřadu.

"Předávají si mě jako horký brambor," řekla. Jako matce jí nabídli, že se postarají o dítě. "Odeberou mi ho a dají do dětského domova," posteskla si. V bytě Černé zadrželi policisté ze zásahové jednotky loni 8. prosince dvojnásobného vraha Kajínka, který 29. října uprchl z věznice Mírov. Černá kvůli tomu čelí obžalobě z nadržování. Nejbližší soudní líčení je nařízeno na 22. března.

Obžaloba z nadržování
V bytě Černé na pražském sídlišti Velká Ohrada zadrželi policisté ze zásahové jednotky loni 8. prosince dvojnásobného vraha Kajínka, který 29. října uprchl z věznice Mírov. Tam si odpykává doživotí v souvislosti s takzvanými orlickými vraždami i manžel Černé. Ta nyní kvůli ukrývání Kajínka čelí obžalobě z nadržování. Nejbližší soudní líčení je nařízeno na 22. března.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video