Obecní úřad Chlum Svaté Maří

Obecní úřad Chlum Svaté Maří | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vnitro čelí smršti vyhlášek, obce vymetají staré pořádky i herny

  • 11
Z úředníků na vnitru se kouří. Výrazně totiž přibylo obecních vyhlášek, které ze zákona kontrolují. Jen za první pololetí jich letos bylo na 11 tisíc, víc než za celý rok 2010. Obce totiž využívají možnost, jak lépe bojovat s hazardem. A nově zvolená zastupitelstva vymetají staré pořádky.

Odbor dozoru a kontroly musel stejně jako jiné složky ministerstva vnitra šetřit a propouštět. Jeho zaměstnanci tak nyní mají víc práce.

Vnitro a vyhlášky

Obce musí obecně závazné vyhlášky ze zákona zaslat vnitru neprodleně po jejich vyhlášení.

Vyhlášky k přezkoumání posílají vnitru také firmy, občané a instituce. Zároveň se na úředníky obracejí samotné obce - buď když chtějí pomoci s právní stránkou připravované vyhlášky, nebo když nemají na tvorbu vyhlášky právnický aparát. V tom případě pak vyhlášku napíšou na ministerstvu obci na míru.

Takzvanou "metodickou pomoc" ze strany resortu (tedy předběžnou konzultaci vyhlášky) obce využívají stále častěji. Řízení u Ústavního soudu i díky tomu dle ministerstva ubývá.

Poznatky z práce publikuje odbor dozoru a kontroly na svém webu.

Ze zákona totiž musí přezkoumávat všechny obecně závazné vyhlášky, které vydávají jednotlivé obce. Například to, jestli lze zpoplatnit vjezd do hor. Zakázat kouření v blízkosti památek. Zakázat strkání reklamních letáků pod stěrače aut.

Zatímco v roce 2010 jich úředníci zkontrolovali 9 981 (o 1 711 více než v roce 2009), letos mají výrazně víc práce. "Jen za první pololetí naši pracovníci posoudili přibližně 11 tisíc obecně závazných vyhlášek a jejich návrhů, lze tedy hovořit až o dvojnásobném nárůstu oproti roku 2010," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Důvodů, proč vyhlášek tak výrazně přibylo, je hned několik. První je nasnadě - říjnové komunální volby zamíchaly složením zastupitelstev a rad a radnice se v novém složení snaží změnit různé staré předpisy.

Další pak souvisejí se změnou zákonů. Začátkem letošního roku začal platit nový daňový řád, což si vyžádalo úpravu vyhlášek týkajících se místních poplatků.

Když loni v červnu začalo platit rozšíření "místního poplatku" o "jiná technická herní zařízení povolená ministerstvem financí", získaly obce možnost příjmu od provozovatelů interaktivních videoloterijních terminálů. "Této možnosti začaly okamžitě ve velké míře využívat," podotkl mluvčí Řepka.

Cestou z nálevny nekřičte, nebo vám ji zavřou

Jako přelomové a převratné hodnotí na vnitru verdikty Ústavního soudu, které se týkaly dvou zpochybněných vyhlášek z opačných konců republiky.

Jihomoravské Břeclavi soud dal za pravdu, že smí vyhláškou omezit provozní dobu restaurací, pokud příliš dlouhá otvírací doba ruší okolní obyvatele. Jinými slovy - pokud budete coby rozkurážení štamgasti na ulici tropit přílišný hluk a odmítat výtky, že rušíte spící sousedy, může vám obec s požehnáním soudu hospody ve městě zavřít třeba už v jedenáct.

Chrastavě na Liberecku zase soudci potvrdili, že smí regulovat umístění interaktivních videoloterijních terminálů. "V důsledku tohoto nálezu Ústavního soudu tak obce dostaly do rukou účinnou zbraň v boji proti hazardu na svém území," uznávají pracovníci odboru dozoru a kontroly.

Jinou cestu nicméně volili v Náchodě, kde nedávno naopak zkrátili nejmenší přípustnou vzdálenost heren od škol ze sto metrů na patnáct. S argumentem, že takto ročně město z provozu těchto přístrojů místo půl milionu korun získá šestkrát více.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video