Dana Drábová ve volebním štábu STAN v Praze. (8. října 2016) | foto: Petr Topič, MAFRA

Podle vnitra se Drábová nesmí stát zastupitelkou. Ta to chce přesto zkusit

  • 150
Ministerstvo vnitra tvrdí, že vyšší státní úředníci nesmí být zároveň krajskými zastupiteli. Musí si vybrat prací v čele úřadů a působením v zastupitelstvu. To se po volbách týká čtyř ministerských náměstků, ale i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Ta už uvedla, že s výkladem nesouhlasí. Zůstane jak v čele úřadu, tak v krajském zastupitelstvu.

Ti, kterých se souběh funkcí týká, se si podle ministerstva vnitra budou muset vybrat mezi prací v čele úřadů a působením v zastupitelstvu. Mohli by ale také požádat jen o neplacené služební volno. Rozhodnout se musejí do tří dnů od ustavujícího zasedání zastupitelstva kraje, čas tedy mají zhruba do konce října. Vyplývá to ze stanoviska, na nějž odkázala mluvčí ministerstva Hana Malá.

„Jedním z možných řešení je podání žádosti o odvolání ze služebního místa představeného, o které musí být rozhodnuto do 60 dnů od podání této žádosti. Alternativním řešením by mohlo být podání žádosti o povolení čerpání služebního volna po dobu výkonu funkce člena zastupitelstva kraje,“ uvádí stanovisko.

Podle něj budou moci v krajském zastupitelstvu být beze změn jen „řadoví“ státní zaměstnanci ve služebním poměru, pokud budou neuvolněnými, a tedy neplacenými zastupiteli. V ostatních případech by museli být „zařazeni mimo výkon státní služby“.

Dilema tak budou muset vyřešit ministerští náměstci z řad zvolených krajských zastupitelů - náměstkyně pro řízení sekce regionálního rozvoje Klára Dostálová, náměstkyně pro řízení sekce veřejné správy Jana Vildumetzová z vnitra, náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Robert Plaga ze školství (všichni ANO) a náměstkyně pro mezinárodní vztahy Lenka Jurošková (ČSSD) z financí.

Výklad ministerstva se týká i Dany Drábové. Ta uvedla, že chce přes upozornění ministerstva vnitra zůstat předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a vykonávat mandát středočeské zastupitelky. Podle ní se jedná pouze o stanovisko ministerstva, a ona je připravena mandát vykonávat, „dokud jí to bude umožněno“.

Podobného názoru je i hnutí STAN, za které kandidovala. „Novější zákon, tedy zákon o státní službě, vykonávání mandátu umožňuje,“ řekl mluvčí STAN Karel Kreml.

Ministerstvo připustilo, že služební zákon a volební zákony neřeší tuto situaci úplně stejně a že je vhodné uvažovat o jejich sjednocení. Jasno do věci zatím nevnesl ani Nejvyšší správní soud, neboť se na něj v této věci zatím nikdo neobrátil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue