Kardinál Miloslav Vlk nabídl vládě odklad splátek při řešení církevních restitucí.

Kardinál Miloslav Vlk nabídl vládě odklad splátek při řešení církevních restitucí. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Odložme vládě splátky restitucí, vyzval kardinál Vlk církve

  • 622
Kardinál a bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk míní, že církve by možná mohly udělat gesto a nabídnout vládě dočasný odklad splátek připravených v rámci majetkového vyrovnání s církvemi. V současné nelehké hospodářské situaci státu by tak podle něj usnadnily řešení.

"Vláda je tlačena odkládat řešení. Je možné jistě pochopit tíživou situaci církvemi nezaviněnou. Možná, že by církve mohly udělat gesto a nabídnout vládě dočasný odklad splácení připravených částek odškodnění, aby i dnes usnadnily řešení," napsal kardinál Miloslav Vlk.

V textu upozornil, že církve současnou situaci nezavinily. Naopak po dvacet let připomínaly, že je nutné vše nějakým způsobem vyřešit.

"Jednotlivé vlády celého dvacetiletí hrnuly před sebou tento problém a neřešily ho, aby si nepálily politické prsty do příštích voleb. A tak se stalo, že politici dotlačili tento problém do té politicky a ekonomicky nejnevhodnější doby," uvedl Vlk.

Pražský arcibiskup Dominik Duka i v reakci na Vlkova slova uvedl, že za církve ve věci majetkového vyrovnání mluví Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí.

"Veškerá jiná vyjádření i ze strany jednotlivých církevních představitelů jsou pouze osobními názory. Chceme ujistit, že v tomto dialogu budeme respektovat jak zájmy věřících, tak pohled občanů a společensko-ekonomickou realitu," uvedl Duka.

Sněmovna odložila projednávání zákona

Podle vládní dohody s církvemi a následného návrhu zákona by církve měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun. Za další pak náhradu 59 miliard korun během 30 let, k této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Sněmovna tento týden projednávání příslušného zákona odložila, protože ho zatím nestihl projednat její ústavněprávní výbor. Opozice ostře zpochybňuje jak výši ocenění majetku, tak vyčíslení náhrad.

Proti církevním restitucím je podle průzkumů i většina české veřejnosti. Komunisté proto navrhovali, aby bylo o této otázce vypsáno referendum. Sociální demokraté chtějí se všemi poslanci jednat o změnách ve vládním návrhu. Chtějí mimo jiné prosadit, aby z něj úplně zmizely finanční kompenzace církvím a stanovil jasnou restituční tečku.

Hlasování o církevních restitucích bude po rozpadu Věcí veřejných zřejmě velkým testem pro vládu Petra Nečase (ODS). Někteří z poslanců, kteří kabinetu minulý týden dali ve sněmovně důvěru, totiž už dali najevo, že mají k návrhu vážné výhrady.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video