Oulický si své sídlo vybudoval v místech, kde je i třetí stupeň ochrany, tam se nesmí stavět nic.

Oulický si své sídlo vybudoval v místech, kde je i třetí stupeň ochrany, tam se nesmí stavět nic. | foto: MF DNES

Vlivný člen ODS může přijít o dům, ombudsman objevil pochybení

  • 430
Kauzu vlivného podnikatele Patrika Oulického, který si v CHKO České středohoří postavil sídlo bez povolení, musí znovu řešit úředníci, kteří předchozí řízení o zbourání černých staveb zastavili. Případ neotvírají dobrovolně, ale kvůli ombudsmanovi Otakaru Motejlovi, podle něhož napáchali hrubé chyby.

"Veřejný ochránce práv vypracoval zprávu, jejímž závěrem je, že Krajský úřad Ústeckého kraje i magistrát Ústí se dopustily pochybení," uvedla včera mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková. Právě tyto úřady se v Oulického příběhu angažují nejvíce a v jeho prospěch.

Podnikatel si vybudoval v obci Moravany u Ústí nad Labem rozsáhlý areál, v němž má dům, tenisový kurt, bazén a další stavby, a obehnal ho masivní vysokou zdí. K sídlu vede zastřešená cesta. Jenže k tomu neměl povolení, část staveb navíc budoval na území třetí zóny ochrany, kde se nesmí stavět skoro nic.

Stavební úřad v Trmicích se loni v červnu chystal, že nepovolené stavby nařídí zbourat. Na poslední chvíli však zasáhl krajský úřad, který vyhověl přání Oulického a případ trmickým úředníkům sebral.

"Přitom jsme postupovali zcela v souladu se zákonem," marně namítala starostka Trmic Jana Oubrechtová. S ní souhlasí i ombudsman Motejl, který prohlásil, že postup trmického úřadu byl v pořádku. Správně se naopak nezachoval krajský úřad.

"Převzít případ a delegovat ho jinam se děje jen ve zcela výjimečných případech, které jsou zásadní a závažné. Ale to v tomto případě veřejný ochránce nenašel," tlumočila názor Motejla jeho mluvčí Hrazdílková.

Patrik Oulický (ODS)Pozemek Patrika Oulického v Moravanech.

Oulický – přítel politiků

Krajští úředníci, kteří se Motejlovou analýzou museli zabývat, souhlasí jen v nepodstatné části – že odebrání případu Trmickým bylo nestandardní. Trvají však na tom, že úřad nechyboval. "Odbor neshledal žádný zákonem stanovený důvod, který by neumožňoval žádosti (Oulického) vyhovět," říká mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

PATRIK OULICKÝ

Kmotr a velrybář

Ústecký podnikatel a vlivný člen ODS. Je označován za jednoho z regionálních kmotrů, tedy mužů, kteří ze zákulisí ovládají občanské demokraty. Nikdy nekandidoval do veřejné funkce. Do letošního ledna byl členem krajské rady ODS. Vyjednával za ni o nynější koalici s ČSSD v Ústeckém kraji. Jako majitel stavební firmy zbohatl na mnohamilionových veřejných zakázkách. Údajně stál za divokým náborem nových členů ODS na Teplicku, kteří za vstup dostali zaplaceno a hlásili se heslem "velrybář". Oulický to popírá.

Krajský úřad loni v srpnu splnil Oulického přání podruhé, když jeho spis poslal na ústecký magistrát, s jehož politickým vedením má podnikatel velmi těsné a přátelské vztahy. Zdejší stavební odbor loni v říjnu řízení o odstranění terénních úprav a nepovolených staveb v Moravanech přerušil. Důvod? Obec Řehlovice, pod které Moravany spadají, má prý nesrovnalosti v územním plánu.

"Jedním z problémů je třeba to, že domem pana Oulického prochází zastavitelné i nezastavitelné území," vysvětloval mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek.

"Byla to jen záminka, aby mohli řízení přerušit a zahrát do autu. Hledali důvod, až ho našli," míní vedoucí trmického stavebního úřadu Martin Sommer. Stanovisko Oulického se ve středu nepodařilo sehnat, celý den měl vypnutý telefon.

Řízení bude zastaveno až do doby, než Řehlovičtí svůj územní plán změní. Ti to však loni v listopadu odmítli a názor ústeckých kolegů označili za nepřípustný nátlak. A tak je řízení přerušeno dodnes. Podle Motejla však také krok ústeckého magistrátu nebyl v pořádku. Řehlovičtí zastupitelé totiž už několikrát zamítli žádost Oulického udělat z nezastavitelných parcel ty, na kterých se stavět může.

Ombudsman může oslovit i ministerstvo

Ústečtí městští i krajští úředníci musí ombudsmanovi odpovědět ve lhůtě, jež končí v těchto dnech. "Pokud jeho názoru vyhoví, budeme jednat o tom, co udělají, aby věc napravili," uvedla Hrazdílková.

Jednou z variant podle ní je, že se spis vrátí zpět do Trmic, kde jsou úředníci nekompromisní. "Nepovolené stavby bychom nechali zbourat," říká šéf stavebního úřadu Martin Sommer. Pokud naopak úředníci Motejlovo stanovisko odmítnou, podá ombudsman podnět k řízení na ministerstvo pro místní rozvoj.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video