Šéf Sněmovny Miloslav Vlček oprášil své oblíbené téma. Ještě do voleb by rád změnil poslanecké platy a strhával z nich poslancům za neomluvené absence.

Šéf Sněmovny Miloslav Vlček oprášil své oblíbené téma. Ještě do voleb by rád změnil poslanecké platy a strhával z nich poslancům za neomluvené absence. | foto: David Neff, MAFRA

Vlček opět zkouší pohnout s platy poslanců, chce trestat za absence

  • 124
Změnit platy poslanců a senátorů se pokouší šéf Sněmovny Miloslav Vlček. Navrhuje, aby se vše, co dostávají na ruku, danilo. Zákonodárcům, kteří se dvakrát bez omluvy nedostaví na schůzi, by strhával až třicet procent z platu. Své návrhy Vlček rozeslal poslaneckým klubům a teď čeká na jejich reakce.

"Když budou mít poslanci dost dobré vůle, je možné zkrátit všechny lhůty a mé návrhy projednat a schválit," odmítá Vlček námitku, že do květnových voleb už zbývá příliš málo času na to, aby poslanci jeho návrh vůbec stihli projednat.

O tom, že by se měly podmínky odměňování politiků změnit, uvažuje Vlček delší dobu. Až teď se ale dostal k tomu, že návrh rozeslal poslaneckým klubům, které mu do 20. ledna mají říci, s kterými nápady souhlasí a s čím nikoli. - čtěte Vlček a Kubera chtějí změnit platy zákonodárců

"Práce na té předloze se zastavily proto, že měly být předčasné volby. Neřekl bych, že je to věčná snaha. Nechtěl jsem s tím jít rovnou do Sněmovny, protože když to nebude vydiskutované v klubech, nemá to šanci projít," řekl iDNES.cz Vlček.

Co přesně šéf Sněmovny chce? Navrhuje, aby vše, co dostane poslanec, bylo zdaněno. "Co je na asistenta, na kancelář, na byt, to ať zdaňuje ten, kdo to dostane," popisuje svou představu.

Doporučuje také, aby zmizely takzvané "zdvojené náhrady"; pokud politik dostává příspěvek na dojíždění, neměl by veřejnou dopravu zdarma. Neomluvenými absencemi poslanců by se zabýval mandátový a imunitní výbor, který by rozhodoval o tom, kolik z platu absentérovi škrtne.

Plat si snížili o čtyři procenta, náhrady si nezdanili

Od ledna se poslancům, senátorům i členům vlády a prezidentovi dočasně, do konce letošního roku, snížily základní měsíční platy o čtyři procenta, což prošlo v rámci úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty.

Základní plat poslance či senátora tak od 1. ledna klesl z 61 400 korun na současných 59 tisíc korun. A například ministr nebere 117 200 korun měsíčně jako dosud, ale "jen" 112 600 korun.

Jenže součástí úsporného balíčku mělo být i zdanění náhrad, které politici k platu dostávají a u poslance nebo senátora se pohybují od 31 900 do 43 300 korun měsíčně.

Po zmatcích v parlamentu, kdy politici změnili zákon o daních z příjmů, ale "zapomněli" na speciální zákon o odměňování politiků, kde si daňovou výhodu ponechali, zůstaly náhrady nezdaněné. A není jasné, jestli bude v parlamentu vůle, aby se to do voleb změnilo. - čtěte Poslanci prosadili zdanění svých náhrad, platit ale zatím nemůže

Zdanění náhrad, tedy něco podobného jako teď Vlček, už navhrli komunisté. "Jsem pro, aby se všechny příjmy poslanců danily, podpořím to," řekl iDNES.cz také místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zdanění náhrad podpoří podle místopředsedy ODS Petra Nečase i jeho strana.

Jaký bude osud Vlčkovy iniciativy je zatím nejisté. U své vlastní strany by měl mít podporu. Občanský demokrat Nečas i Kalousek z TOP 09 připustili, že si ho zatím neprostudovali, ale upozornili na krátkou dobu, která zbývá do voleb. "Jsme ochotni o tom diskutovat," řekl dnes komunista Kováčik.

Měli by být poslanci trestáni za neomluvené absence při jednání Sněmovny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 15. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 15399
Ne
Ne 412

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video