Vlastník nemovitosti – persona non grata

  • 9
Dvanáct let po revoluci, která měla soukromým vlastníkům znárodněných nemovitostí vrátit co jejich jest, se česká vláda chová hůř než báťuška car. Vlastníci už sice své nemovitosti mají, ale jejich práva jsou okleštěna víc než za feudalismu. Nejnovějším příkladem budiž "ochranářské" opatření vyjednavačů o vstup do Evropské unie. Obyvatelé členských zemí EU si nebudou moci sedm let po vstupu Česka mezi vyvolené koupit zemědělskou půdu, pět let domy nebo chaty.

V čím zájmu?

Jednoduchá poučka zní: Kde není prodejce, nemůže být ani kupce. Kdyby si čeští majitelé pozemků nepřáli své pozemky nebo domy prodávat, neprodali by je, ani kdyby vláda a Evropská unie stokrát chtěly. A naopak. Když zrovinka teď budou chtít prodat nemovitost cizinci, nemusí ani nějak moc snažit a podaří se jim to raz dva. Načerno samozřejmě, přes nastrčené lidi. Jak jinak by půlka Karlových var patřila Rusům?

Před čím tedy vládní úředníci a vyjednavači vlastníky nemovitostí chrání?

Vyplatí se vlastně v Česku něco vlastnit? Máte činžovní dům – nemůžete na něj nasadit tržní nájemné. Máte pozemek, nemůžete ho nejvýhodněji (respektive cizinci) prodat. A když se o to snažíte – jako Markéta Regecová v hranicích na Moravě – stát se vás snaží dusit, jak jen to jde.

Myslel jsem, že vstupem do Evropy se tohoto rovnostářství zbavíme. A ne, že mu budeme ještě nadbíhat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video