Text slovenské státní hymny Nad Tatrou sa blýska. Ilustrační foto

Text slovenské státní hymny Nad Tatrou sa blýska. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Vlastenecký zákon je zbytečný, zlobí se Slováci. Studenti chystají stávku

  • 69
Nový zákon o vlastenectví, který odhlasovala slovenská vláda v úterý, narazil v zemi na odpor. S posloucháním hymny před začátkem vyučování nesouhlasí řada ředitelů škol. Zákon se jim zdá nesrozumitelný a naprosto zbytečný. Ani školáci s ním nesouhlasí a plánují stávku.

Kvůli spornému zákonu, který navrhla populistická Slovenská národní strana Jána Sloty a pro který se v úterý vyslovila většina zákonodárců (z Ficova Smeru, HZDS a SNS), se ve čtvrtek sešli v Bánské Bystrici školští úředníci s rozhořčenými řediteli základních škol.

ZÁKON NENÍ JASNÝ

- Nedefinuje kupříkladu, co udělat se žáky, kteří ho nebudou respektovat.

- Ani kdo bude dodržovat jeho naplňování (zda školní inspekce nebo úřady).

- Nebo to, kde získá škola peníze na nákup symbolů, když je nedostane od své obce či města.

- A není ani jasné jaké rozměry má mít vlajka, z jakého materiálu má být nebo zda patří i do tělocvičen a plaveckých bazénů.

Zdroj: SME.sk

"Ředitelé uvedli, že zákon byl schválený narychlo a že je zbytečný," shrnul po schůzce šéf odboru školství a dodal, že se vedoucí pracovníci škol dohodli, že vyzvou prezidenta Ivana Gasparoviče, aby vlastenecký zákon nepodepisoval. (viz původní článek ze SME.sk)

Pokud by podepsal, od 1. dubna by školy musely do všech učeben umístit státní znak, vlajku, text hymny a preambuli slovenské ústavy. Norma také nařizuje poslech hymny před vyučováním ve školách a před zasedáním politiků. A státní zaměstnanci budou muset skládat slib věrnosti státu (více o slovenském vlasteneckém zákonu).

"Peníze potřebujeme na důležitější věci, než je nákup praporů," říkají učitelé, které podporují i slovenští starostové, primátoři a župani (obdoba hejtmanů). Právě z rozpočtu obcí, měst a žup se totiž státní symboly mají zaplatit.

"To, co žáci musí dělat povinně, to nebudou dělat rádi. Dosáhnou tím pravého opaku," domnívá se ředitelka ZŠ v Nových Zámcích Monika Nováková. Nákup státních symbolů přijde jen v jejich škole až na tisíc euro (asi 28 tisíc korun).

Jak to může vypadat ve třídách slovenských státních škol od 1. dubna 2010

Jak to může vypadat ve třídách slovenských státních škol od 1. dubna 2010

Ani školákům se nový zákon nelíbí. Na sociální síti Facebook stoupá počet jeho odpůrců. Iniciativa za transparentní demokracii, která sdružuje studenty, chystá ve středu 10. března stávku před prezidentským palácem.

"Zahájili jsme petiční kampaň za zrušení zákona. V případě, že ho prezident podepíše, vyzveme studenty k druhému protestu 1. dubna, kdy zákon vstoupí v platnost, a to stávkou studentů na celém Slovensku," řekl za Iniciativu Robert Mihály.

Prezident Gasparovič se k zákonu zatím nevyjádřil. Zatím ho prý neměl k dispozici, uvedl mluvčí Marek Trubač. "Je však přesvědčený, že úlohou škol je vést mladé lidi k vlastenectví," dodal Trubač.

MAĎAŘI SLOVENSKÝ ZÁKON ODSOUDILI

Stálý výbor takzvaného Fóra maďarských poslanců Karpatské kotliny, který sdružuje i zástupce maďarské menšiny ze zemí sousedících s Maďarskem, označil slovenský zákon za projev politického extremismu.

"Podle jednomyslně schváleného prohlášení získává od roku 2006 politický extremismus ve slovenské vládě a politice stále pevnější půdu," uvedla socialistická členka maďarského parlamentu Katalin Sziliová.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video