Problémy Tatry? Spíš jen ševelení jarního vánku, řekla soudu Parkanová

  • 23
Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová vypověděla, že ji Martin Barták v kauze Tatra nijak neovlivňoval. Uvedla to v u Městského soudu v Praze, který řeší, zda si Barták z pozice náměstka ministra obrany řekl v roce 2008 o úplatek v souvislosti s touto kauzou.

Parkanová vypověděla, že do čela ministerstva nastoupila až po podpisu smlouvy s Tatrou na dodávku nákladních vozidel. Krátce poté se objevily problémy mezi Tatrou a Pragou o kvalitu dodávek. Podle exministryně to byl větší problém v médiích než ve skutečnosti. "Ševelení jarního vánku," popsala vzniklé potíže.

Vše tehdy řešila s náměstkem Kopřivou, který měl zakázku na starosti. O Bartákovi řekla, že se nijak neangažoval a ona sama ho jednou pozvala na jednání, aby bylo vidět, že je postoj ministerstva ohledně zakázky jednotný.

O vypovězení smlouvy vůbec neuvažovala. Problém byl mezi vítězem a jeho subdodavatelem a smlouva byla porušena jen určitým zpožděním.

O setkání Bartáka s bývalým americkým velvyslancem v Praze Williamem Cabanissem jen uvedla, že vzhledem k době, kdy měla být nabídka učiněna, jí to nedává smysl. V té době už byl problém s Pragou vyřešen a zkoušky probíhaly bez závažnějších problémů.

Na pustý ostrov bych s ním nešla, ale...

K Bartákovi řekla, že je to člověk s vysokou inteligencí a vysokým pracovním nasazením. Uvedla, že ona si ho za náměstka nevybrala. Nominovala ho ODS.

Barták dotazy neměl. Uvedl, že těch tří let nelituje. "Mně se s paní ministryní Parkanovou moc dobře pracovalo a děkuji jí za řadu věcí," řekl.

Parkanová pak emotivně uvedla, že by sice s Martinem Bartákem na pustý ostrov nešla, ale "není to důvod, aby byl dehonestován a vláčen." Poté připomněla příběh, kdy Barták pomohl její kamarádce, která měla smrtelně nemocného manžela. Zmínila především to, že se až později dozvěděla, že nejen zajistil špičkové pracoviště, ale denně té ženě volal.

V této kauze vystupuje bývalá ministryně Parkanová jako svědek. Policie ji ale stíhá v kauze CASA. O nákupu letounů CASA za víc než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku (více o kauza Casa čtěte zde).

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po bývalém velvyslanci USA v Praze Williamu Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval peníze.

Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž, který se údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.


Video