Vlak projel v roce 1951 přísně střežené hranice. Ilustrační foto.

Vlak projel v roce 1951 přísně střežené hranice. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

„Vlak svobody“ převezl za hranice 110 lidí

  • 14
Dne 11. září 1951 se stala nevídaná věc. Vlak z Prahy do Aše rychle projel ostře střeženou česko-německou státní hranici a zůstal v americké zóně v Bavorsku. Sto deset českých cestujících se náhle ocitlo za železnou oponou, drtivá většina z nich neplánovaně.

SPECIÁL: Příběhy železné opony

Čtyřiatřicet lidí se nakonec rozhodlo zůstat za hranicemi, zbytek se o dva dny později vrátil do své komunistické vlasti za ostnatým drátem.

Příběh "Vlaku svobody", jak vlak číslo 3717 nazvali západní novináři, vzbudil pozornost celého svobodného světa. Železná opona byla proražena a studená válka měla rázem další hrdiny.

Zatímco jedni se dostali na fotografie zahraničních časopisů, jejich příbuzní v Československu skončili potichu před soudem a později ve vězení. Za dílčí prohru (byť nekrvavou) putovalo několik desítek lidí do vězení, někteří z nich tam byli ovšem krvavě biti.

Dá se říci, že hrdinové byli svým způsobem všichni, jen o někteří na tom byli o hodně líp než ti druzí. Taková byla realita studené války a rozdělené Evropy.

"Vlak svobody byl událostí, která tehdy na podzim roku 1951 mediálně oběhla svět," napsal novinář a spisovatel Pavel Tigrid. Organizátoři utekli s rodinami a dva z nich dostali americkou symbolickou nabídku: firma vyrábějící dětské vláčky jim nabídla místo ve své továrně v New Jersey.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video