Vlak s jádrem dorazil do cíle

Vlak naložený německým jaderným odpadem dojel krátce po poledni do francouzského města Valognes. Odtud ostře sledovaný náklad dopraví kamiony ještě během středy do blízkého města La Hague ke zpracování v továrně firmy Cogema. Vlaková souprava s pěti kontejnery, z nichž každý vezl 24 tun odpadu, přijela se zpožděním. Náklad zpozdily protestní akce ekologických aktivistů v Německu a Francii. Nejprve na 1,5 hodiny zastavili vlak dva Němci, kteří se u hranice v Hagenbachu připoutali řetězy ke kolejím. Stejným i dalšími způsoby blokovali vlak francouzští aktivisté u Paříže, v Evreux a Caen.

Jde o první konvoj s německým jaderným odpadem od května 1998, kdy byla tato doprava zastavena po skandálním zjištění, že kontejnery s odpadem propouštějí záření.

Letos v lednu se Berlín a Paříž dohodly dopravu, zpracování odpadu a jeho odvezení zpět do Německa k uskladnění obnovit. Ujistily přitom, že přijatá
bezpečnostní opatření vylučují ohrožení okolí.

Ekologové si lehli před jaderný náklad
Asi dvacet demonstrantů ze strany Zelených se v noci na středu snažilo na nádraží Bondy u Paříže zabránit v jízdě vlaku s vyhořelým jaderným palivem.

Asi tři čtvrtě hodiny před příjezdem vlaku přelezlo několik aktivistů, včetně místopředsedy regionální rady Alaina Rista, ochrannou hradbu a lehlo si na koleje. Prostor musela vyklidit policie.

Naprosto nesouhlasíme s politikou vlády a s dohodou mezi francouzskou a německou vládou," řekl mluvčí Zelených Denis Baupin v reakci na nedávné rozhodnutí Paříže a Berlína transporty obnovit.

Demonstrovali i zaměstnanci Cogemy - proti aktivistům
Aby demonstrující nemohli blokovat příjezd vlaku do nádražního překladiště ve Valognes, shromáždilo se zde na 250 zaměstnanců státního podniku Cogema.  "Chráním životní prostředí, vybírám si jadernou energii", stálo na jejich transparentech.

Odboráři navíc zdůrazňovali, že zpracování jaderného odpadu má ohromný ekonomický význam pro celou oblast.

Před dvěma týdny jel transport opačným směrem - vezl z Francie odpad ke zpracovaný. I tuto cestu provázely protesty aktivistů. Na několika místech se přivázali ke kolejím a zamkli se, takže je museli hasiči vyprošťovat autogenem.
Více ZDE

Vlak měl problémy už v Německu
Už vyjetí vlaku z Německa provázely protesty ekologických aktivistů. V bavorském Gochsheimu se u elektrárny sešlo asi 200 odpůrců atomu. 

V Zellu u Würzburgu bylo zatčeno 13 aktivistů organizace Greenpeace, kteří se na nádraží připoutali k vagonu určenému k přepravě jaderného odpadu. V Bádensku byl dokonce vyhlášen zákaz shromažďování.

Transport se složil z několika vlaků. Vyhořelé palivo směřuje z jaderné elektrárny Grafenrheinfeld v bavorských Dolních Francích a elektrárny Biblis v Hesensku a z Philippsburgu v Bádensku.

Aktivisté z německé organizace Greenpeace obsadili v pondělí 9. dubna vagon s jaderným odpadem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video