Vládu čekají po volbách potíže

  • 66
Vládu Vladimíra Špidly čekají nejspíš po volbách do Evropského parlamentu další problémy. Dva poslanci, kteří před časem opustili Unii svobody-DEU, již signalizují, že po volbách nemůže koalice s jejich hlasy automaticky počítat.

"Nechtěl jsem před volbami vyvolávat větší destabilizaci. Ale aby bylo jasno, necítím se jako poslanec vládní koalice," řekl MF DNES poslanec Tomáš Vrbík.

Koalici slíbil loajalitu jen do eurovoleb a nyní avizuje, že s jeho hlasem může jen těžko počítat třeba pro zákon o majetkových přiznáních, tak jak ho zatím vláda chystá. Pro ČSSD je přitom právě tento zákon vedle rozpočtu klíčový.

Své "volnější" chování signalizuje i další poslanec Marian Bielesz. "Jsem v kontaktu s více různými politickými subjekty, není to ale teď o tom, že bych vstupoval do jiné strany," řekl Bielesz.

Stabilitou vlády může otřást i nezdar unie ve volbách. Strana pro ten případ chystá personální změny a na sjezdu má řešit i setrvání v koalici. Sociální demokraté dávají už nyní najevo, že i kdyby unionisté v evropských volbách propadli, nebudou je partneři z vlády vyhazovat.

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha však má už nyní jeho strana připravené krizové scénáře, když unionisté odejdou sami. Zatím je však nezveřejní. "Vliv na vládu mohou evropské volby mít, když jejich výsledek ovlivní chování koaličních partnerů při klíčových zákonech," uvedl Škromach.

Vicepremiér a šéf Unie svobody Petr Mareš již řekl, že nezdar strany ve volbách by znamenal nejen jeho odchod z čela strany, ale i koaliční jednání o tom, co s vládou. "Je možné, že by se pak měnila některá křesla, ale ne jejich poměr, na kterém se koalice dohodla," řekl místopředseda lidovců Jan Kasal.

Jednu z možných variant již nyní KDU-ČSL odmítla. "Být v menšinové koaliční vládě jen s ČSSD a bez Unie svobody by byl nesmysl," uvedl Kasal. Podle šéfa strany Miroslava Kalouska by u lidovců varianta společné vlády jen s ČSSD neprošla.

"I když víme, že s touto myšlenkou vedení ČSSD pracuje," řekl člen nejužšího vedení lidovců, který si nepřál být jmenován. Lidovci nepočítají se vstupem Kalouska do vlády. "Teď už je to téma pasé," míní i předseda poslanců ČSSD Petr Ibl.

Unionisté hovoří o tom, jak se postaví po volbách k vládě, zdrženlivě. "Strategii určí až republikové shromáždění na konci června," řekl šéf poslanců US-DEU Karel Kühnl. Spolu s ministrem pro místní rozvoj Pavlem Němcem patří mezi adepty na nového šéfa strany. Oba přitom patří mezi zastánce setrvání ve vládě. Z unie však zaznívají i opačné hlasy. Například z vlivné pražské organizace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video