Ministr životního prostředí a místopředseda ODS Pavel Drobil po jednání s...

Ministr životního prostředí a místopředseda ODS Pavel Drobil po jednání s premiérem Petrem Nečasem. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vládu čeká hlasování o nedůvěře. Za Drobilův skandál viní ČSSD i Nečase

  • 832
Sociální demokraté trvají na hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase, které vyvolají příští týden. Jednomyslně se na tom shodl poslanecký klub ČSSD. Podle Bohuslava Sobotky se tak strana rozhodla, protože premiér už dříve věděl o skandálu kolem ministra Drobila na ministerstvu životního prostředí a nezasáhl.

"Nepovažujeme tu kauzu za vyřešenou rezignací ministra. Petr Nečas o kauze věděl minimálně od poloviny října a žádným způsobem personálně nezasáhl. Navíc ze zveřejněných informací vyplývá, že existují přinejmenším temné indicie ohledně mimorozpočtového financování ODS," řekl Sobotka po jednání poslaneckého klubu ČSSD.

Politická strana není manželství a já jsem čelil odporu lidí z ODS, se kterými jsem se nikdy nespojil, vysvětluje Ivan Langer, proč čelil kritice svých kolegů.Vyjasnit se podle něj musí role bývalého místopředsedy ODS a ministra vnitra Ivana Langera při financování občanských demokratů. Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek totiž naznačuje, že právě Langer hrál klíčovou roli při neoficiálním shánění peněz pro občanské demokraty.

Hlasování o nedůvěře

Pod žádost o schůzi s hlasováním o nedůvěře vládě se musí podepsat nejméně 50 poslanců, sociálních demokratů je 56. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová musí zasedání svolat podle jednacího řádu "neprodleně".

O nedůvěře vládě se jedná a hlasuje, i když nemá opozice dost hlasů k jejímu svržení. K vyslovení nedůvěry vládě je nutných 101 hlasů. Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek se opakovaně marně snažil takto položit vládu Mirka Topolánka, povedlo se mu to až na jaře 2009.

Kandidát na předsedu ČSSD, jihomoravský hejtman Michal Hašek, vyzval Nečase k rezignaci, pokud jasně nevysvětlí, co podnikl proti korupci na Státním fondu životního prostředí.

Drobilovi lidé tlačili na manipulování zakázek ve fondu životního prostředí

Ministr Pavel Drobil už včera oznámil demisi, když MF DNES a iDNES.cz zveřejnily nahrávky, které pořídil Michálek a z nichž vyplývá, že Drobilův blízký spolupracovník Martin Knetig tlačil na šéfa fondu, aby byla manipulována výběrová řízení kvůli financování další Drobilovy kariéry. Michálek také tvrdí, že to mělo sloužit i k mimorozpočtovému financování ODS.

Michálek se už dříve obrátil na předsedu vlády Petra Nečase se žádostí o schůzku a chtěl po něm, aby vláda zadala pokyn BIS a pomohla rozkrýt skandál na ministerstvu životního prostředí. Nečas však Michálka nepřijal. Ještě ve středu ráno po zveřejnění části tajně pořízených nahrávek naopak tvrdil, že za Drobilem naprosto stojí.

Až o několik hodin později - když si Věci veřejné vynutily koaliční schůzku kvůli kauze Drobil - oznámil Pavel Drobil rezignaci na místo ve vládě a spolu s Nečasem tvrdil, že se na jeho odchodu domluvili už v pondělí. Čekalo se prý na tři věci - až ministr odvolá lidi ze Státního fondu životního prostředí, vláda projedná materiál o chystané ekologické superzakázce a bude schválen rozpočet.

O tři miliardy předražit rekonstrukci čističky, aby z toho bylo 500 milionů pro ODS, tvrdí Michálek

Libor MichálekOdvolaný šéf fondu Michálek naznačuje, že měla být například o tři miliardy korun předražena rekonstrukce čističky odpadních vod v Praze, z čehož půl miliardy mělo jít určitým skupinám v ODS. Bývalý šéf fondu připouští, že tuto věc se nepodařilo zdokumentovat nahrávkami, které si pořizoval. Kauzu už vyšetřuje protikorupční policie.

"Knetig mi popisoval, jak na něj Langer tlačí. Očekával, že už z toho fondu něco bude a bylo by dobré to takzvaně rozpohybovat," řekl Michálek MF DNES.

Langer to kategoricky odmítá. "Pana Knetiga znám, ale nic takového jsme nikdy neřešili. Byl mi doporučen jako investiční poradce pro jednoho našeho klienta," prohlásil Langer. Černé financování ODS odmítá také premiér Petr Nečas.

Michálek je podle ČSSD aspirantem na zařazení do policejního programu na ochranu svědků

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD. (16. října 2010)Při hlasování o nedůvěře vládě má ČSSD šanci uspět pouze v případě, že se na stranu opozice přidá některá z vládních stran. Levice má ve Sněmovně jen 82 hlasů, vláda disponuje 118 hlasy. "Chceme si vynutit odpověď předsedy vlády na všechny otázky, které pokládáme," vysvětil lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, proč strana přistoupila k hlasování o nedůvěře vládě a nemá vyjednanou podporu pro svržení kabinetu.

"V případě pana Michálka by měl být využit program na ochranu svědků," řekl bezpečnostní expert ČSSD, poslanec Jeroným Tejc. Michálka stihl Drobil vyhodit z funkce šéfa SFŽP den předtím, než ohlásil demisi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video