Povede se to tentokrát? Návrhy na omezení imunity se v parlamentu sešly dva - jeden od poslanců, druhý od senátorů. Ilustrační foto

Povede se to tentokrát? Návrhy na omezení imunity se v parlamentu sešly dva - jeden od poslanců, druhý od senátorů. Ilustrační foto | foto: Petr Topič, MAFRA

Vláda řekla ano omezení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců

  • 22
Vláda ve středu posvětila senátní návrh na omezení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců. Změna ústavy počítá s tím, že by imunita platila jen po dobu vykonávání mandátů. Kabinet už před časem podpořil podobný návrh skupiny poslanců.

"Vláda vyslovila souhlasné stanovisko se senátním návrhem zákona, kterým se mění ústava. Jedná se o omezení trestněprávní imunity," uvedl po středečním jednání kabinetu premiér Petr Nečas.

Stejně jako u poslaneckého návrhu i u tohoto senátního vláda doporučila, aby se vztahoval až na budoucí členy parlamentu a Ústavního soudu. Předejít se tak má sporům o to, zda novela nemění zpětně pravidla hry pro současné zákonodárce.

Návrhy mají zrušit dosavadní praxi, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to sněmovna nebo Senát odmítnou. Nově má platit, že zákonodárce není možné trestně stíhat v jeho funkčním období bez souhlasu komory, jejímž je členem. Podobná pravidla se mají vztahovat i na ústavní soudce.

Co ještě prošlo vládou

Vláda vyjádřila souhlas, aby se fakultní nemocnice přeměnily v univerzitní. Nemocnice mají být podle návrhu neziskové, mají být odstátněny a v zákonu má být pojistka proti jejich privatizaci.

Souhlasila také s nařízením, které stanovuje dostupnost lékařské péče (více zde).

Neutrální stanovisko vláda zaujala k senátnímu návrhu na zrušení povinných lékařských prohlídek řidičů v 60 a 65 letech, ponechává prohlídky pouze v 68 letech.

Senátoři svou novelu vypracovali už v květnu, zhruba měsíc poté, co podobný návrh sněmovny neschválili jen kvůli dvěma chybějícím senátorům. Horní komora, která podobně jako vláda může předkládat zákony jen jako celek, ale novelu vyslala do schvalovacího procesu až na červencové schůzi. Poslanci mezitím předložili vlastní předlohu.

Předkládací zpráva k dnešnímu materiálu poukázala také na stanovisko předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, podle něhož by napříště souhlas s trestním stíháním ústavních soudců neměl dávat Senát. S odkazem na právní úpravu v jiných státech navrhl Rychetský zvážit, že by souhlas dávalo plénum Ústavního soudu.

Poslanci budou oba návrhy asi posuzovat souběžně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video