Vládnoucí strana dovolila nové šéfy

Sociální demokraté dokončili na svém stranickém sjezdu volbu nového vedení. Poslední volné místopředsednické křeslo po tvrdém boji obsadil ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, který porazil ministra Pavla Mertlíka a Jana Kavana. Vládnoucí strana už v sobotu zvolila nového šéfa. Stal se jím Vladimír Špidla. Jeho zástupcem je Stanislav Gross.

* REPORTÁŽ ZE SJEZDU *

Odcházející předseda premiérem zůstává, rozloučil se vtipem

Pivo, limo, sjezd

Glosa: Viva Špidla!

Zpráva Zemana sjezdu - plné znění

Lachnit po volbě přiznal, že jeho zvolení je zřejmě výsledkem nepsané dohody, že ve vedení strany budou dva zástupci Moravy. Prvním je šéf sociálnědemokratických poslanců a nově i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Dalšími místopředsedy jsou Karel Kobes, který bude mít na starosti hospodaření strany a členka vedení ústecké krajské organizace sociální demokracie Marie Součková.

FOTOGALERIE
ZE SJEZDU

NEDĚLE: Kdo z koho
Volby místopředsedů začaly už v sobotu. Výsledek té první z nich se ale delegáti dozvěděli až v neděli ráno, protože se hlasovalo už po půlnoci.

V posledním sobotním hlasování zvolili místopředsedou strany Zdeňka Škromacha, šéfa sociálnědemokratických poslanců.

Byla to zároveň poslední jednokolová volba na sjezdu. O další křesla se sváděl tuhý boj.

Druhým místopředsedou delegáti ve druhém kole zvolili členku vedení ústecké krajské organizace sociální demokracie Marii Součkovou. Stanovy strany nařizují obsadit alespoň jedno křeslo v nejužším vedení strany ženou.

Lachnit uspěl, ale nadřel se
O poslední volné místopředsednické křeslo svedl boj ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, ministr zahraničních věcí Jan Kavan a na poslední chvíli se do něj přihlásil i ministr financí Pavel Mertlík.

Rozhodl se tak až poté, co předcházejí volby nenašly mezi Kavanem a Lachnitem vítěze. Oba totiž kandidovali na všechny volné místopředsednické posty a vždy neúspěšně.

V prvním kole však Mertlík získal nejméně hlasů, jen 113, a vypadl. Lachnit získal 271 hlasů a Kavan 147. Ke zvolení bylo třeba 273 hlasů, takže Lachnit neuspěl jen o dva hlasy. Ve druhém kole už ale Lachnit Kavana porazil (průběh hlasování jsme sledovali podrobně v reportáži).

ZE ŠPIDLOVA NÁSTUPNÍHO PROJEVU

  • "Vítězství sociální demokracie je sekerou, kterou podetneme Volákovy žebračenky a plány na elitní školství poslance Matějů." (oba Čtyřkoalice - pozn. redakce)
  • "Strany bývalé pravicové vládní koalice jsou zaslepení ideologičtí konzervativci, jejichž dluhy už nyní musíme těžce splácet... Jejich politici se objevují jako postavy ze sci-fi románů a tvrdí, že jsou jiní, ale oni jsou stále stejní."
  • "Sociální demokraté budou potřebovat nejméně ještě jedno vítězství ve volbách, aby z České republiky vytvořili normální zemi."
  • "Česko by mělo vstoupit do EU nejpozději v roce 2004. Jsem přesvědčen o tom, že svůj národní zájem nejlépe uplatníme jako plnohodnotný člen Evropské unie."
  • "Zaměstnavatel není všeho pán a zaměstnanci se nesmějí stát obětí workoholismu třeba i dobrých podnikatelů. I zaměstnanec má právo na rodinu a volný čas."
  • "Sociální demokracie není nepřítelem poctivých podnikatelů. Jasně říkám, že si vážím podnikatelů a podnikání. Podnikání je přínosem pro společnost."
  • "Považuji za samozřejmé, že přistoupíme k radikální a důsledné propopulační politice. Mít děti je správné a hodné ocenění."

SOBOTA: Nejdřív jistá volba a potom boj
Druhý den sjezdu začal hladce. Volba Špidly byla podle očekávání naprosto jednoznačná. Pro hlasovalo 483 delegátů z 552, což je 87,5 procenta.

Špidla neměl žádného protikandidáta, navrhnul ho odstupují Miloš Zeman a podporovaly ho všechny regionální organizace ČSSD.

Nový šéf bude v čele strany dva roky a ČSSD povede v roce 2002 do parlamentních voleb.

Pro Grosse hlasovalo nejvíc delegátů
Statutárním místopředsedou strany se pár hodin po zvolení Špidly stal ministr vnitra Stanislav Gross, který byl zvolen dokonce 489 hlasy. Grosse tak podpořilo 89,2 procenta delegátů, což je shoda, jaké na sjezdu nedsáhl žádný jiný kandidát do vedení strany.

Kobes své místo těžce obhájil
O obsazení postu místopředsedy pro hospodaření se ale na sjezdu sváděl tvrdý boj až do hluboké sobotní noci.

O funkci místopředsedy pro hospodaření se utkali Karel Kobes a Jana Volfová. Kobes funkci nakonec obhájil. Přesvědčil delegáty tím, že když nastupoval do funkce, byla ČSSD na pokraji ekonomického krachu, zatímco nyní hospodaří s vyrovnaným rozpočtem.

Zvolen ale byl až ve třetím kole, a to 307 hlasy. Ke zvolení jich potřeboval 282. Jeho protikandidátku Janu Volfovou, která ho ve všech třech kolech těsně stíhala, podpořilo 224 přítomných delegátů.

PÁTEK: Zeman se loučil vtipem
Miloš Zeman se s delegáty rozloučil v pátek vtipem. Odstupujícímu předsedovi delegáti zorganizovali rozloučení, jaké si přál: s cimbálovou muzikou.

Zároveň hlasováním Zemana plně podpořili ve funkci premiéra, v níž by podle nich setrvat až do konce volebního období, tedy ještě dva roky (článek o prvním dni sjezdu, který se nesl v rozlučkovém duchu, najdete ZDE).

ZÍSKALI FUNKCI

PŘEDSEDA: Vladimír Špidla (50), vicepremiér a ministr sociálních věcí, před sjezdem první místopředseda strany. V jejím vedení je od roku 1997.

PRVNÍ MÍSTOPŘEDSEDA: Stanislav Gross (31), ministr vnitra, před sjezdem místopředseda ČSSD. Ve vedení strany je od roku 1995.

MÍSTOPŘEDSEDA PRO ŘÍZENÍ: Karel Kobes (56), lékař, před sjezdem místopředseda pro řízení. Ve vedení strany je od roku 1999.

MÍSTOPŘEDSEDOVÉ:
Zdeněk Škromach (44), poslanec, předseda poslaneckého klubu. V letech 1997 až 2000 byl místopředsedou strany.

Marie Součková (47), lékařka. Na funkci místopředsedkyně neúspěšně kandidovala loni po odchodu Petry Buzkové.

KANDIDOVALI, ALE ZATÍM NEUSPĚLI

Jana Volfová (43), poslankyně, předsedkyně Sociálně demokratických žen. V letech 1994 až 1997 byla organizační tajemnicí ČSSD.

Jan Kavan (54), vicepremiér a ministr zahraničí, do loňského roku senátor. V nejužším vedení strany dosud nebyl.

Petr Lachnit (51), ministr pro místní rozvoj. Ve vedení od roku 1998.

Pavel Mertlík (39), vicepremiér a ministr financí. V úzkém vedení strany zatím nebyl.

Milada Emmerová (56), poslankyně. Do vedení zatím nekandidovala.

Vladimíra Al-Malikiová (38), poradkyně ministra školství. Ve vedení strany zatím nebyla.

Vladimír Špidla stoupá k moci. V pátek 6. dubna stojí na eskalátoru v pražském Kongresovém centru a jede na začátek sjezdu, na němž se stane šéfem sociálních demokratů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video