Vládnímu právníkovi hrozí vyloučení z komory

  • 23
Právníkovi Úřadu vlády Jiřímu Teryngelovi hrozí vyloučení z Advokátní komory. I takový dopad může mít známá kauza Český dům, která Teryngela přivádí až před kárný senát komory. Kárné řízení si vysloužil tím, že v kauze nevýhodného pronájmu státní budovy v centru Moskvy pracoval současně pro dvě strany: soukromou firmu Hotel Český dům a ministerstvo zahraničí.

Premiér Miloš Zeman i ministr zahraničí po středečním jednání vlády shodně prohlásili, že Teryngel není právníkem Úřadu vlády a nikdy ani nepracoval pro ministerstvo zahraničí.

Kavan ale před časem tvrdil, že právě s odvoláním na Teryngelův právní názor špatnou smlouvu o pronájmu podepsal.

"Kárná žaloba byla podána, je to na rozhodnutí kárného senátu," potvrdil Jan Mikš z Advokátní komory, který žalobu předkládal. Jiří Teryngel se "hrou na obě strany" podle některých svých kolegů zachoval neeticky a porušil stavovská pravidla. O trestu může rozhodnout právě Advokátní komora, která advokáty sdružuje.

"Záleží na výsledcích jednání kárného senátu, který musí případ detailně prozkoumat. Obecně lze říct jen to, že už jenom skutečnost, že byla kárná žaloba podána, znamená, že žalobce případ považuje za závažný," uvedl tajemník komory Jiří Klouza.

Kárné řízení může pro advokáta Teryngela skončit veřejnou důtkou, pokutou, pozastavením činnosti na určitou dobu, případně až vyloučením z Advokátní komory.

Jiří Teryngel, uznávaný expert na trestní právo a bývalý prokurátor, se k těmto informacím nechtěl vyjadřovat. Řekl jen: "Ministerstvo zahraničí jsem nikdy nezastupoval, nezastupuji a zastupovat nebudu."

Teryngel trvá na tom, že Kavanův resort od počátku věděl, že jeho právní kancelář zastupuje protistranu (firmu Hotel Český dům). Touto svojí obhajobou Teryngel zároveň nabourává dosavadní Kavanovu verzi aféry, že vedení ministerstva nemělo důvod o smlouvě pochybovat, když její nezávadnost stvrdila renomovaná advokátní kancelář.

Následující výroky Jana Kavana a Jiřího Teryngela se navzájem vylučují:
Jan Kavan, březen 2001:
"Smlouvu o pronájmu jsem podepsal na základě dobrozdání renomované právní kanceláře. Toto dobrozdání jsem si vyžádal poté, co mi byly předloženy příslušné doklady. Dobrozdání a samotnou smlouvu vypracovala kancelář pana doktora Teryngela."

Jiří Teryngel, srpen 2001: "Objektivní dobrozdání to nebylo, protože já jsem vyjadřoval stanovisko svého klienta, Hotelu Český dům. Můj právní názor byl výrazně pro tuto firmu, a jestliže z toho Kavan vycházel jako z názoru objektivního, tak je to samozřejmě chyba, ale ne moje."

Jan Kavan, červen 2001: "Já si pana doktora Teryngela vážím a mrzí mě, že mi takto naformulovanou smlouvou způsobil jisté problémy. Na druhé straně, on to veřejně uznal a nabídl, že ve spolupráci s jinými kancelářemi připraví smlouvu novou zadarmo."

Jiří Teryngel, srpen 2001: "Naším klientem je stále Hotel Český dům, nezpracováváme dodatky nebo novou smlouvu pro ministerstvo."

Teryngel může mlžit, aby zmírnil dopad kárného řízení. Kavan však o spolupráci s Teryngelem vypovídá pokaždé jinak a také z vyjádření mluvčí Úřadu vlády Vladimíry Dufkové je zřejmé, že nemluví pravdu.

Na otázku, jestli Úřad vlády neuvažuje o rozvázání smlouvy s advokátní kanceláří Jiřího Teryngela, Dufková odpověděla: "My s nimi nemáme stálou smlouvu, jde vždy o jednorázovou dohodu o provedení práce."

Kavan přitom letos v březnu na otázku, kolik zaplatilo ministerstvo za dobrozdání Teryngelově kanceláři, odpověděl: "Pro vypracování dobrozdání jsem využil z titulu funkce místopředsedy vlády v té době běžící smlouvu kanceláře s Úřadem vlády."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video