Kanada je multikulturní společnost a na snědé tváře se tam nikdo nedívá divně, myslí si vládní zmocněnec pro Romy Roman Krištof.

Kanada je multikulturní společnost a na snědé tváře se tam nikdo nedívá divně, myslí si vládní zmocněnec pro Romy Roman Krištof. | foto: MF DNES

Vládní zmocněnec pro Romy: Se jménem Horváth jste s vízem bez šance

  • 956
Bývalý šéf vládní rady pro Romy, novinář Roman Krištof, sleduje problematiku žádostí o kanadský azyl už řadu let. "Znovuzavedení víz je od Kanady těžký alibismus," říká.

Jaké budou následky obnovení vízové povinnosti v Kanadě?
Žádosti se tím okamžitě zastaví, bude to úplně stejné jako při zavedení víz v roce 1997. Je možné, že Romové budou hledat jiné cesty, třeba do USA, s nimiž máme bezvízový styk. Ale možnosti, že by Romové začali ve větší míře emigrovat do jiné země, moc nevěřím. Američané mají velmi striktní postoj k žádostem o azyl. Někdo by jim to musel prošlapat, dát jim jasnou cestičku. To je logistika, která nezačne fungovat z týdne na týden...

Nezvolí Romové místo Kanady jinou zemi třeba v Evropě?
Evropské země nepřipadají v úvahu, protože v Evropě se azyly ve větší míře přestaly udělovat, velmi se to omezilo i v zemích, jako je Velká Británie, Irsko a Norsko.

Jakou šanci mají Romové, kteří teď žádají Kanadu o udělení víza?
Tipuji, že v 99,9 procenta jim Kanada vízum neudělí. Myslím, že znovuzavedení víz je od Kanady těžký alibismus. V podstatě se tím dopouštějí diskriminace na základě dost povrchních znaků, protože když se budete jmenovat například Horváth, víza vám prostě nedají. Oni to nikdy nepřiznají, ale bude to tak. Jádrem problému je, že Kanada uděluje v tak velkém měřítku azyly, které jsou podle mě neopodstatněné.

Hrozí teď vlna návratů z Kanady třeba proto, že za emigranty nebudou moci přijet příbuzní?
Nemyslím si, že by to mělo na návraty nějaký markantní vliv.

Situaci Romů jste sledoval přímo v Kanadě. Jak tam žijí?
Naposledy jsme tam situaci sledovali loni v říjnu. Je zcela jasné, že systém je teď přetížený, že u tamních charit je ubytování obtížné. Kanada je však země, která skýtá daleko více možností než Česko. I když je 99,9 procenta žadatelů handicapováno neznalostí jazyka, má Rom šanci na lepší život.

Kanada zavedla víza pro občany ČR - všchny články

V čem?
Romové, kteří mají životní strategii v tom, že budou pracovat načerno a brát dávky, mají mnohem větší šance se dobře uživit. Ti Romové, které práce baví, mají zase výhodu v tom, že Kanada je multikulturní společnost a nikdo se na jejich snědé tváře nebude dívat divně. Nesetkávají se s tím každodenním ústrkem, který člověk s tmavou pletí u nás prostě má.

Proč si emigranti oblíbili Kanadu?
Kanada má poměrně výjimečný přístup k udělování azylu. V celé Evropské unii je úspěšnost žadatelů o azyl asi pět procent, v Kanadě je to třicet až pětačtyřicet procent. Navíc je v Kanadě poměrně velkorysý sociální systém. I když je žadatel o azyl odmítnut, může v zemi setrvat velmi dlouho, ne-li napořád. Svou roli hraje i tradice z devadesátých let, kdy začala první vlna romské imigrace. V Kanadě se vyvinula síť zprostředkovatelů, kteří umějí mnoho věcí zařídit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video