Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zákon střídavou péčí upřednostní rodiče před dětmi, tvrdí vládní výbor

  • 32
Vládní výbor pro práva dítěte se postavil proti novele zákona o rodině. Vadí mu, že soudy by měly po rozvodu častěji svěřovat děti do střídavé péče. Zákon podle výboru upřednostňuje práva rodičů před právy jejich potomků. Novela už prošla Sněmovnou a budou o ní rozhodovat senátoři.

"Úprava staví práva rodičů nad nejlepší zájem dítěte, který není v tomto případě tím nejvyšším hlediskem. Dítě je stále spíš objekt než subjekt, který má právo do toho mluvit," řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, do jejíž působnosti výbor spadá.

Podle jeho členů by novela "nevhodně zasáhla" do rozhodování soudů, když jim dává povinnost svěřovat dítě do péče oběma rodičům. "Dítě má právo na styk s oběma rodiči, není to však jeho povinnost," uvedl v usnesení výbor. Novela je podle něj i v rozporu s Úmluvou o právech dítěte.

Střídavá péče může být vhodná, pro rodiče a dítě je ale náročnější, tvrdí výbor. "Pokud některá ze stran není tyto nároky schopna plnit, může mít střídavá výchova velmi negativní a dlouhodobé následky," uvedl.

V Česku chybí azyl pro děti rozvádějících se rodičů

Nevyhovující stav kritizuje kancelář ombudsmana

Sněmovna schválila novelu v červnu. Normu nyní bude projednávat Senát. I jeho ústavně-právní výbor ve čtvrtek doporučil, aby senátoři toto ustanovení z novely vypustili a vrátili ho poslancům.

Soud by měl proto povinnost volit střídavou výchovu vždy, pokud by oba rodiče o potomka stáli, byli by způsobilí ho vychovávat a střídavá péče by byla v zájmu dítěte. Autorovi novely Pavlu Staňkovi z ODS se nelíbilo, že dítě po rozpadu manželství obvykle končí v péči matky.

Podle statistik se do střídavé péče dostane pouze jedno dítě z dvaceti. Sedmnáct z nich jde k matce, zbylé dvě k otci. Tento nepoměr řada otců kritizuje a snaží se dosavadní praxi zvrátit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video