Levice vítězila v poloprázdné Sněmovně, pravice ji ale nakonec přehlasovala. Ilustrační foto

Levice vítězila v poloprázdné Sněmovně, pravice ji ale nakonec přehlasovala. Ilustrační foto | foto: Nguyen Phuong Thao

Vládní poslanci smetli všechny návrhy proti radaru

  • 1787
Levicová opozice utrpěla ve Sněmovně těžkou porážku při jednání o výstavbě radaru USA v Česku. Po vleklé a velmi emotivní debatě totiž vládní poslanci zabránili přijetí jakéhokoli usnesení, které by kabinetu svazovalo ruce.

Protiraketový radar

Debata o radaru trvala s přestávkami několik dnů a mnoho hodin, výsledek je nulový, žádné přijaté rozhodnutí.

To vykresluje přesný obraz současné Sněmovny - emoce, hádky, nekonečné slovní rozepře mezi vládními a opozičními poslanci a nakonec několik velmi těsných hlasování, kdy rozhoduje náhodný hlas.

Mimo jiné neprošel ani návrh ČSSD, aby Topolánkova vláda vyhlásila o radaru referendum.

Myslete na děti, naléhal Schwarzenberg
Výsledky hlasování se každou chvíli měnily, jednotliví poslanci mačkání tlačítek zpochybňovali a chtěli hlasovat znovu. 

"Velmi vás prosím, myslete na to, že jde o bezpečnost naší země, jde o budoucnost našich dětí, zkuste zapomenout na získávání stranických bodů a na to, kdo z vás se objeví v televizi," naléhal marně na poslance ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Názory vlády a jejích oponentů byly až příliš rozdílné. Komunisté nechtějí radar USA ani za nic na světě, sociální demokraté trvají za každou cenu na referendu. Schwarzenberg po nich chtěl, aby udělali ústupek a hlasovali pro vládní usnesení, kde slovo referendum chybí.

"Toto vaše smíření, pane ministře, nefunguje," oponoval mu důrazným hlasem poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek. A stejnou sílu hlasu měla i slova předsedy klubu poslanců KSČM Pavla Kováčika. "Tady se nerozhoduje podle pravdy, ale podle toho, kdo má sílu," stěžoval si.

Komunisté slavili úspěch. Ale jen chvíli
Dlouho to přitom vypadalo, že komunisté si pro sebe urvou malé vítězství. Návrh, aby vláda s Američany o radaru ani nejednala, jim sice neprošel, ale pak protlačili dva jiné. 

Využili totiž toho, že ze čtyřicítky poslanců, kteří ve Sněmovně vůbec nebyli, patřila většina koalici.

Komunisté s ČSSD tak odhlasovali, že "Sněmovna žádá důrazně vládu, aby okamžitě upustila od praxe pobytu ozbrojených sil cizích států na území Česka, pokud to není souladu s ústavou", a k tomu ještě připojili usnesení, že "Sněmovna žádá vládu, aby návrhy smluv s Američany kolem radaru předkládala dopředu k posouzení poslancům".

Ovšem pak se dostal ke slovu poslanec ODS Petr Pleva, jehož má nejsilnější strana v zemi zřejmě k tomu, aby využíval znalosti parlamentních pravidel.

Pleva začal tvrdit, že o usneseních, která schválila KSČM s ČSSD, se musí hlasovat ještě jednou.

A se svým názorem uspěl, protože v té chvíli měla koalice v lavicích už většinu. V opakovaném hlasování už návrhy levice neprošly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video